You are here: Home / People / Benjamin Highton / home / Copenhagen2012 / datasets / cses2--codebook--part3--appendices

cses2--codebook--part3--appendices

Plain Text icon cses2_codebook_part3_appendices.txt — Plain Text, 157 kB (161,413 bytes)

File contents

===========================================================================

   COMPARATIVE STUDY OF ELECTORAL SYSTEMS (CSES) - MODULE 2 (2001-2006)

                            CODEBOOK: APPENDICES

                       APPENDIX I: PARTIES AND LEADERS
                  APPENDIX II: PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS

                       FULL RELEASE - June 27, 2007

                             CSES Secretariat
                               www.cses.org

===========================================================================

HOW TO CITE THE STUDY:

The Comparative Study of Electoral Systems (www.cses.org). CSES MODULE 2
FULL RELEASE [dataset]. June 27, 2007 version.

These materials are based on work supported by the National Science
Foundation (www.nsf.gov) under grant numbers SES-0112029 and SES-0451598,
the University of Michigan, and the many organizations that fund election
studies by CSES collaborators.

Any opinions, findings and conclusions or recommendations expressed
in these materials are those of the author(s) and do not necessarily
reflect the views of the funding organizations.

===========================================================================


===========================================================================
TABLE OF CONTENTS
===========================================================================

))) APPENDIX I: PARTIES AND LEADERS

    >>> PARTIES AND LEADERS: ALBANIA (2005)
    >>> PARTIES AND LEADERS: AUSTRALIA (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: BELGIUM (2003)
    >>> PARTIES AND LEADERS: BRAZIL (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: BULGARIA (2001)
    >>> PARTIES AND LEADERS: CANADA (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: CHILE (2005)
    >>> PARTIES AND LEADERS: CZECH REPUBLIC (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: DENMARK (2001)
    >>> PARTIES AND LEADERS: FINLAND (2003)
    >>> PARTIES AND LEADERS: FRANCE (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: GERMANY (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: GREAT BRITAIN (2005)
    >>> PARTIES AND LEADERS: HONG KONG (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: HUNGARY (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: ICELAND (2003)
    >>> PARTIES AND LEADERS: IRELAND (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: ISRAEL (2003)
    >>> PARTIES AND LEADERS: ITALY (2006)
    >>> PARTIES AND LEADERS: JAPAN (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: KOREA (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: KYRGYZSTAN (2005)
    >>> PARTIES AND LEADERS: MEXICO (2003)
    >>> PARTIES AND LEADERS: NETHERLANDS (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: NEW ZEALAND (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: NORWAY (2001)
    >>> PARTIES AND LEADERS: PERU (2006)
    >>> PARTIES AND LEADERS: PHILIPPINES (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: POLAND (2001)
    >>> PARTIES AND LEADERS: PORTUGAL (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: PORTUGAL (2005)
    >>> PARTIES AND LEADERS: ROMANIA (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: RUSSIA (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: SLOVENIA (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: SPAIN (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: SWEDEN (2002)
    >>> PARTIES AND LEADERS: SWITZERLAND (2003)
    >>> PARTIES AND LEADERS: TAIWAN (2001)
    >>> PARTIES AND LEADERS: TAIWAN (2004)
    >>> PARTIES AND LEADERS: UNITED STATES (2004)

))) APPENDIX II: PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS

    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ALBANIA (2005)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: AUSTRALIA (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: BELGIUM (2003)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: BRAZIL (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: BULGARIA (2001)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: CANADA (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: CHILE (2005)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: CZECH REPUBLIC (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: DENMARK (2001)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: FINLAND (2003)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: FRANCE (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: GERMANY (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: GREAT BRITAIN (2005)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: HONG KONG (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: HUNGARY (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ICELAND (2003)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: IRELAND (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ISRAEL (2003)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ITALY (2006)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: JAPAN (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: KOREA (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: KYRGYZSTAN (2005)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: MEXICO (2003)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: NETHERLANDS (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: NEW ZEALAND (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: NORWAY (2001)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PERU (2006)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PHILIPPINES (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: POLAND (2001)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PORTUGAL (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PORTUGAL (2005)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ROMANIA (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: RUSSIA (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SLOVENIA (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SPAIN (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SWEDEN (2002)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SWITZERLAND (2003)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: TAIWAN (2001)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: TAIWAN (2004)
    >>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: UNITED STATES (2004)


===========================================================================
))) APPENDIX I: PARTIES AND LEADERS
===========================================================================


         | NOTES: PARTIES AND LEADERS
         |
         | This appendix identifies parties active during a polity's
         | election and (where available) their leaders.
         |
         | Provided are the party labels for the codes used in the micro
         | data variables. Parties A through F are the six most popular
         | parties, listed in descending order according to their share of
         | the popular vote in the "lowest" level election held (i.e.,
         | wherever possible, the first segment of the lower house).
         |
         | Note that in countries represented with more than a single
         | election study the order of parties may change between the two
         | elections.
         |
         | Leaders A through F are the corresponding party leaders or
         | presidential candidates referred to in the micro data items.
         | This appendix reports these names and party affiliations.
         |
         | Parties G, H, and I are supplemental parties and leaders
         | voluntarily provided by some election studies. However, these
         | are in no particular order.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: ALBANIA (2005)
---------------------------------------------------------------------------

02.  Party A  PD    Democratic Party                           Sali Berisha
01.  Party B  PS    Socialist Party                              Fatos Nano
04.  Party C  PR    Republican Party                           Fatmir Mediu
05.  Party D  PSD   Social Democratic Party                Skender Gjinushi
03.  Party E  LSI   Socialist Movement for Integration            Ilir Meta
10.  Party F  PDR   New Democratic Party                         Genc Pollo
09.  Party G  PAA   Agrarian Party                           Lufter Xhuveli
08.  Party H  PAD   Democratic Alliance Party                  Neritan Ceka
07.  Party I  PDK   Christian Democratic Party                 Nikolle Lesi
06.           LZhK  Movement of Leka Zogu  I                      Leka Zogu
11.           PBDNj Human Rights Union Party
12.                 Union for Victory (Partia Demokratike+
                    PR+PLL+PBK+PBL)
89.                 Other


         | ELECTION STUDY NOTES - ALBANIA (2005): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Please note that parties are ordered from A to I according to
         | their total seats share, after both candidate and party list
         | votes are taken into account (as reported in B5002).


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: AUSTRALIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Liberal Party of Australia                        John Howard
02.  Party D  National Party of Australia                     John Anderson
03.  Party B  Australian Labor Party                            Mark Latham
04.  Party C  Australian Greens                                   Bob Brown
05.  Party E  Family First                                   Steve Fielding
06.  Party F  Australian Democrats                          Andrew Bartlett
07.  Party G  One Nation                                     Pauline Hanson
08.           Christian Democratic Party
09.           Independent
10.           Others


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: BELGIUM (2003)
---------------------------------------------------------------------------
01.  Party A  VLD     Vlaamse Liberalen en Democraten        Karel De Gucht
                      (Flemish Liberals and Democrats)
02.  Party B  SP.A    Socialistische Partij Anders           Steve Stevaert
                      (Socialist Party Differently)
03.  Party C  CD&V    Christen-Democratisch & Vlaams      Stefaan De Clercq
                      (Christian Democratic & Flemish)
04.  Party E          Vlaams Blok (Flemish Block)           Frank Van Hecke
05.  Party H  NV-A    New Flemish Alliance                 Geert Bourgeouis
                      (Nieuw-Vlaamse Alliantie)
06.                   Agalev/Groen!
07.                   RESIST
08.                   Vivant
09.  Party D  PS      Parti Socialiste (Socialist Party)       Elio Di Rupo
10.  Party F  MR      Mouvement R�formateur (Reformist       Dani�l Ducarme
                      Movement)
11.  Party G  CDH     Centre D�mocrate Humaniste             Jo�lle Milquet
                      (Humanist Democratic Centre)
12.  Party I          Ecolo                                         De Feyt
13.           FN      Front National (National Front)
14.           PTB-UA  Parti du Travail de Belgique
                      (Belgian Labor POarty)
15.           FDF     Front D�mocratique des Francophones   Olivier Mangain
                      (Democratic Francophones Front)
16.           CVP     Christelijke Volkspartij
                      (Christian Peoples Party)
17.           VU      Volksunie (People�s Union)
18.           WOW     Waardig Ouder Worden
19.           PVDA-AE Partij Van De Arbeid
20.           PSC     Parti Social Chr�tien
21.           PRL-FDF Parti R�formateur Liberal
22.           AGIR
23.           SP      Socialistische Partij
24.           SPIRIT
50.           Other


         | ELECTION STUDY NOTES - BELGIUM (2003): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Between the elections of 1999 and 2003 a number of parties
         | changed their names or ceased to exist. The changes have been as
         | follows:
         |
         | Old Name       New name
         | -----------------------
         | CVP            CD&V
         | VU             N-VA
         | WOW            no longer exists
         | PSC            CDH
         | SP             SP.A-SPIRIT
         | PRL-FDF        MR


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: BRAZIL (2002)
---------------------------------------------------------------------------

13.  Party A  PT      Workers� Party            Luiz In�cio �Lula� da Silva
                      (Partido dos
                      Trabalhadores)
45.  Party B  PSDB    Brazilian Social                           Jos� Serra
                      Democratic Party
                      (Partido da Social
                      Democracia Brasileira)
25.  Party C  PFL     Party of the Liberal         Ant�nio Carlos Magalh�es
                      Front
15.  Party D  PMDB    Party of the Brazilian                 Jader Barbalho
                      Democratic Movement
11.  Party E  PPB     Brazilian Progressive                     Paulo Maluf
                      Party (Partido
                      Progressista Brasileiro)
40.  Party F  PSB     Brazilian Socialist                 Anthony Garotinho
                      Party
                      (Partido Socialista
                      Brasileiro)
12.  Party G  PDT     Labor Democratic Party                 Leonel Brizola
                      (Partido Democratico
                      Trabalhista)
14.  Party H  PTB     Brazilian Labor Party
22.  Party I  PL      Liberal Party
16.           PSTU
17.           PSL
18.           PST
21.           PCB
23.           PPS     Popular Socialist Party                   Ciro Gomes
                      (Partido Popular
                      Socialista)
28.           PRTB
27.           PSDC
29.           PCO
30.           PSD
31.           PMN
32.           PNR
33.           PSC
35.           PRN
43.           PV
44.           PRP
51.           PDN
54.           PP
56.           PRONA    National Order                        Eneas Carneiro
                       Reconstruction Party
                       (Partido da
                       Reedificacao da Ordem
                       Nacional)
65.           PC do B
70.           PT do B
89.           Other


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: BULGARIA (2001)
---------------------------------------------------------------------------

01.           Coalition For Bulgaria (CB - KzB)
02.  Party B  United Democratic Forces (UDF)
03.  Party D  Movement For Rights And Freedoms (MRF)
04.  Party F  Euroleft
05.           The Bloc of G. Ganchev
07.           Bulgarian Agricultural National Forces-United
08.           Bulgarian Communist Party
09.           Bulgarian Social Democratic Party (BDSP)
10.           Fatherland Party Of Labour
15.  Party E  Movement 'Georgievden'
17.           Christian Social Union
19.           Bulgarian Agricultural National Forces,
              A. Mauser, National Union
21.           Green Party
24.           Coalition United Agricultural Forces
25.  Party G  Inner Macedonian Revolutionary Organization (VMRO)
30.           National Union
50.           Bulgarian Agricultural National Forces - 'N. Petkov'
52.           Bulgarian Agricultural National Forces - 'Al. Stamboliski'
57.           Eurorama
63.  Party A  National Movement Simeon The Second (NMS II - NDST)
66.           Coalition: Georgievden, Inner Macedonian Revolutionary
              Organization
70.           National Union, Fatherland Left
81.           Coalition: Bulgarian Social Democratic Party,
              Democratic Left
82.           Union For National Salvation
83.           Euroleft
84.           Bulgarian Business Bloc
85.           Democratic Alternative For The Republic
86.  Party C  Bulgarian Socialist Party (BSP)
87.           Union Bulgaria
89.           Other


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: CANADA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Liberal Party of Canada                  Rt. Hon. Paul Martin
02.  Party B  Conservative Party of Canada          Rt. Hon. Stephen Harper
03.  Party C  New Democratic Party (NDP)               Rt. Hon. Jack Layton
04.  Party D  Bloc Quebecois                            Hon. Gilles Duceppe
05.           Alliance (Canadian Reform
              Conservative Alliance)
06.           Progressive Conservative Party
07.           Reform
08.  Party E  Green Party                                        Jim Harris
10.           Marijuana Party
89.           Other
90.           None of them


         | ELECTION STUDY NOTES - CANADA (2004): PARTIES AND LEADERS
         |
         | On October 15, 2003 party "02. Conservative Party of Canada" was
         | created by the merger of parties "05. Canadian Alliance" and
         | "06. Progressive Conservative Party".


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: CHILE (2005)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Uni�n Dem�crata Independiente (Independent      Joaqu�n Lav�n
              Democrat Union-UDI)
02.  Party B  Partido Dem�crata Cristiano (Christian
              Democrat Party-PDC)
03.  Party C  Partido Por la Democracia (Party for
              Democracy-PPD)
04.  Party D  Renovaci�n Nacional (National Renewal-RN)    Sebastian Pinera
05.  Party E  Partido Socialista de Chile (Socialist
              Party of Chile-PS)                          Michelle Bachelet
06.  Party F  Partido Comunista de Chile (Communist
              Party of Chile-PC)
07.           Partido Radical Socialdem�crata (Social
              Democrat Radical Party-PRSD)
08.           Partido Humanista (Humanist Party)               Tomas Hirsch
09.           Alianza Nacional de los Independientes
              (National Alliance of Independents)
10.           Concertaci�n (Concertation)
11.           Juntos Podemos (Toghether We Can)
12.           Alianza por Chile (Alliance for Chile)
13.           Partidos de derecha (Right wing party)
14.           Partidos de Izquierda (Left wing party)
15.           Independent Candidate
16.           Other


         | ELECTION STUDY NOTES - CHILE (2006): PARTIES AND LEADERS
         |
         | The specified political leaders are the presidential candidates
         | of the 2005 contest. Michelle Bachelet was the candidate of the
         | center-left coalition the Concertation, which grouped the PDC,
         | PPD, PS and PRSD. Parties UDI and RN were members of the
         | Alliance for Chile coalition, but ran on separate candidates.
         | Parties PC and PH ran with one common candidate under the
         | coalition "Together we can do more".


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: CZECH REPUBLIC (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.           National Democratic Party (NDS)
02.           Democratic League (DL)
03.  Party A  Czech Social Democratic Party                 Vladim�r Spidla
              (CSSD)
04.           Balbin�S Poetic Party (BPS)
05.           Civic Democratic Alliance (ODA)
06.           Choice For Tomorrow (VPB)
07.           Humanistic Alliance (HA)
08.           Action For The Abolition Of The
              Senate And Against Tunnelling Of
              The Pension Funds (AZS)
09.           Hope (N)
10.           New Movement (NH)
11.           Miroslav Sladek�S Republicans
              (RMS)
12.           Path Of Change (CZ)
13.           Czech National Socialist Party
              (CSNS)
14.           Roma Civic Initiative In The Czech
              Republic (ROI CR)
15.           Common Sense Party (SZR)
16.           Rural Party - Citizens Joint
              Strength (SV-SOS)
17.           Czechoslovak Socialist Party (CSS)
18.           Czech Social Democratic Movement
              (CSDH)
19.           Czech Right (CP)
20.           Republicans (R)
21.           Association of Independents (SN)
22.  Party B  Civic Democratic Party (ODS)                     V�clav Klaus
23.  Party C  Communist Party Of The Czech
              Lands And Moravia (KSCM)                  Miroslav Grebenicek
24.           Moravian Democratic Party (MDS)
25.           Koalice (Coalition US-DEU &
              KDU-CSL)
26.           Party For Life Security (SZJ)
27.           Right Block (PB)
28.           Green Party (SZ)
29.           Democratic Socialism Party (SDS)
30.  Party D  Christian Democratic Union -                    Cyril Svoboda
              Czechoslovak People�S Party
              (KDU-CSL)
31.  Party E  Freedom Union - Democratic Union                   Petr Mares
              (US-DEU)
32.           Independent
33.           Democratic Union
34.           Citizen Coalition - Political Club
35.           Association For The Republic-
              Republican Party Of Czechoslovakia
              (SPR-RSC)
36.           Freedom Union (US)
37.           Association Of Pensioners Of
              The Czech Republic (SDCR)
38.           National Citizens� Platform
              (Celost�tn� Aktiv Obcan�)


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: DENMARK (2001)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party B  Social Democrats                         Poul Nyrup Rasmussen
02.  Party F  Radical Left, Social Liberal                  Marianne Jelved
              Party
03.  Party D  Conservative People�s                          Bendt Bendtsen
              Party
04.  Party I  Centrist Democrats                              Mimi Jakobsen
05.  Party E  Socialist People�S Party                    Holger K. Nielsen
06.  Party C  Danish People�S Party                          Pia Kj�rsgaard
07.  Party H  Christian People�S Party                          Jan Sjursen
08.  Party A  Left, Liberal Party                     Anders Fogh Rasmussen
09.           Progress Party                                Mogens Glistrup
10.  Party G  Red-Green Unity List          Frank Aaen (no official leader)
11.           Other Parties


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: FINLAND (2003)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party B  Social Democratic Party of Finland             Paavo Lipponen
02.  Party A  Center Party                              Anneli Jaatteenmaki
03.  Party C  National Coalition Party                          Ville Itala
04.  Party D  Left Alliance                                Suvi-Anne Siimes
05.  Party G  Swedish People's Party in Finland            Jan-Erik Enestam
06.  Party E  Green League                                       Satu Hassi
07.  Party F  Christian Democrats
08.           True Finns
09.           Progressive Finnish Party
49.           Other party


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: FRANCE (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.           National Republican Movement                        B. M�gret
              Mouvement National R�publicain
02.  Party B  National Front                                      J. Le Pen
              Front National
03.           Movement For France                            P. De Villiers
              Le Mouvement Pour La France
04.           Rally For France                                    C. Pasqua
              Le Rassemblement Pour La France
05.  Party A  Rally For The Republic                              J. Chirac
              Rassemblement Pour La R�publique
06.  Party H  Liberal Democracy                                  A. Madelin
              D�mocratie Lib�rale
07.  Party D  Union For French Democracy                          F. Bayrou
              Union Pour La D�mocratie Fran�aise
08.           Hunting, Fishing, Nature                       J. Saint-Josse
              And Tradition
              Chasse, P�che, Nature Et
              Tradition
09.  Party G  Greens                                              N. Mamere
              Les Verts
10.           Other Ecological Parties
              Un Autre Mouvement �cologiste
11.           Left Radical Party                                 C. Taubira
              Parti Radical De Gauche
12.  Party F  Republican And Civic Movement                   J. Chevenment
              Mouvement Des Citoyens/P�le R�publicain
13.  Party C  Socialist Party                                     L. Jospin
              Parti Socialiste
14.  Party I  French Communist Party                                 R. Hue
              Parti Communiste Fran�ais
15.           Revolutionary Communist League                  O. Becancenot
              Ligue Communiste R�volutionnaire
16.  Party E  Workers' Struggle                                A. Laguiller
              Lutte Ouvri�re
17.           Workers' Party                                  D. Gluckstein
              Parti Des Travailleurs
18.           Forum Of Social Republicans                         C. Boutin
              Forum Des R�publicains Sociaux
19.           Citizenship Action                                  C. Lepage
              Participation For The 21St
              Century
              Cap 21


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: GERMANY (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Social Democratic Party (SPD)                Gerhard Schr�der
02.  Party B  Christian Democratic Union (CDU)                Angela Merkel
03.  Party C  Christian Social Union (CSU)                   Edmund Stoiber
04.  Party D  Alliance 90/Greens (B90/GREUNE)       Fritz Kuhn/Claudia Roth
05.  Party E  Free Democratic Party (FDP)                 Guido Westerwelle
06.  Party F  Party Of Democratic Socialism (PDS)              Gabi Zimmer
07.  Other G  The Republicans (Republikaner)
08.  Other H  Party Of The Rule Of Law Offensive
              (Schill-Partei)
10.           German People's Union (DVU)
11.           National Democratic Party Of Germany
              (NPD)
12.           Ecological Democratic Party (OEDP)
13.           The Greys (Graue Panther)
79.           Other


         | ELECTION STUDY NOTES - GERMANY (2002): PARTIES AND LEADERS
         |
         | This Parties and Leaders list is for use with both the Germany
         | (2002) telephone study and the Germany (2002) mail-back study.

         | ELECTION STUDY NOTES - GERMANY (2002): PARTIES AND LEADERS
         |
         | The Christian Democratic Union does not contest seats in
         | Bavaria; rather it forms an electoral block with her "sister"
         | party, Christian Social Union, which only contests seats in
         | Bavaria.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: GREAT BRITAIN (2005)
---------------------------------------------------------------------------

01.    Party A  Labour (Lab)                                     Tony Blair
02.    Party B  Conservative (Con)                           Michael Howard
03.    Party C  Liberal Democrats (LD)                      Charles Kennedy
04.    Party D  Scotish National Party (SNP)                   Alex Salmond
05.    Party E  Plaid Cymru (PC)                                Daffyd Iwan
06.    Others                                                  Other Leader


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: HONG KONG (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Democratic Party                                    Yeung Sum
02.           The Frontier                               Emily Lau Wai-Hing
03.  Party D  Hong Kong Association For              Frederick Fung Kin-Kee
              Democracy And People's
              Livelihood
04.  Party G  Hong Kong Federation of                        Cheng Yiu-Tong
              Trade Unions
05.  Party F  Neighborhood & Worker's                       Leung Yiu-Chung
              Service Centre
06.  Party B  Democratic Alliance For                                Ma Lik
              Betterment of Hong Kong
07.  Party C  Liberal Party                             James Tien Pei-Chun
08.           The Hong Kong Progressive
              Alliance
09.  Party E  April Fifth Action                            Leung Kwok-Hung
11.           Article 45 Concern Group
12.           New Century Forum
20.           Other
21.           Independents


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: HUNGARY (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party E  Alliance For Hungary - Center Party (�MC)         Mih�ly Kupa
02.  Party B  Fidesz - Hungarian Civic Party (Fidesz-MPP)     Viktor Orb�n*
03.  Party F  Hungarian Democratic Forum (MDF)                 Ibolya D�vid
04.  Party D  Hungarian Justice And Life Party (MI�P)         Istv�n Csurka
05.  Party A  Hungarian Socialist Party (MSZP)            P�ter Medgyessy**
06.  Party C  Alliance Of Free Democrats (SZDSZ)               G�bor Kuncze
07.           Workers Party (Munkaspart)
08.           Independent Small Holders Party (FKgP)
09.           Others
10.           Coalition: Fidesz - Hungarian Civic Party &
              Hungarian Democratic Forum


         | ELECTION STUDY NOTES - HUNGARY (2002): PARTIES AND LEADERS
         |
         | * Orb�n was prime minister, The Fidesz-MPP's candidate for prime
         | minister and the de facto party leader. The formal party leader
         | Was Zolt�n Pokorny.
         |
         | ** Medgyessy was the MSZP�S candidate for prime minister.
         | Formally this candidate was not Even a member of the party. The
         | formal and also de facto party leader was L�szl� Kov�cs.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: ICELAND (2003)
---------------------------------------------------------------------------

03.  Party A  Independence Party (IP)                         Dav�d Oddsson
              (Sj�lfst��isflokkur)
01.  Party B  Social Alliance Party            Ingibj�rg S�lr�n G�slad�ttir
              (Samfylkingin)                  (Prime Ministerial Candidate)
02.  Party C  Progressive Party (PP)                     Halld�r �sgr�msson
              (Frams�knarflokkur)
04.  Party D  Left-Green Movement (Vinstri         Steingr�mur J. Sigf�sson
              hreyfingin-gr�nt frambo�)
05.  Party E  Liberal Party (Frj�lslyndi          Gudj�n Arnar Kristj�nsson
              Flokkurinn)
08.           Anarchists
09.           Christian democracy party
10.           Others


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: IRELAND (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Fianna Fail ('Soldiers Of Destiny')              Bertie Ahern
02.  Party B  Fine Gael ('Family Of The Irish')              Michael Noonan
03.  Party F  Green (Comhaontas Glas)                        Trevor Sargent
04.  Party C  Labour (P�irti Lucht Oibre)                       Ruari Quinn
05.  Party E  Progressive Democrats (Dan Pairt�                 Mary Harney
              Daonlathach)
06.  Party D  Sinn Fein ('We Ourselves')                        Gerry Adams
07.           Independents
12.           Others


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: ISRAEL (2003)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Likud                                            Ariel Sharon
02.  Party B  Labor                                            Mitzna Amram
03.  Party C  Shinui                                            Tommy Lapid
04.  Party F  Meretz                                             Yosi Sarid
05.  Party E  National Union                               Liberman Avigdor
06.           Mafdal
07.           Yahadut Hatora
08.  Party D  Shas                                                Eli Ishay
09.           Israel Acheret
10.           Israel Baaliya
11.           Am Ehad
12.           Greenleaf
13.           Herut
14.           Tzomet
15.           Gesher
16.           Greens
17.           Lehava
18.           Lidar
19.           Moreshet Avot
20.           Male Rights
21.           Ahavat Israel
22.           Citizen And State
23.           Democratic Action
24.           Natl Progressive
25.           Center
26.           Zaam
27.           Balad
28.           Raam
29.           Chadash
30.           Left Bloc
31.           Right Bloc
32.           Religious Bloc
33.           Labor-Meimad
34.           Meretz-Habhira Hademocratit-Shahar
35.           National Union-Israel Beytenu-Moledet-Tkuma
36.           Hadash-Taal
37.           Yahadut Hatora-Agudat Israel-Degel Tora
38.           Israel Beytenu
39.           Third Way
40.           Other
90.           Did not vote but had right to vote
91.           Did not have right to vote


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: ITALY (2006)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Forward Italy (Forza Italia (-FI)           Silvio Berlusconi
02.  Party B  Democrats of the Left (Democratici
              di Sinistra-DS)                                 Piero Fassino
03.  Party C  National Alliance (Alleanza Nazionale-AN)     Gianfranco Fini
04.  Party D  Daisy-Democracy is Freedom
              (La Margherita-Democrazia � Libert�-DL)     Francesco Rutelli
05.  Party E  Union of Christian and Centre
              Democrats (Unione dei Democratici
              Cristiani e di Centro-UDC)             Pier Ferdinando Casini
06.  Party F  Communist Refoundation Party
              (Partito della Rifondazione Comunista-PRC)  Fausto Bertinotti
07.           Northern League (Lega Nord)                     Umberto Bossi
08.           Rose in the Fist (La Rosa del Pugno)           Enrico Boselli
                                                                Emma Bonino
09.           Party of Italian Communists
              (Partito Dei Comunisti Italiani)
10.           Italy of Values
              (Di Pietro-Italia Dei Valori)               Antonio Di Pietro
11.           Federation fo the Greens
              (Federazione dei Verdi)               Alfonso Pecoraro Scanio
12.           Popular-UDEUR (Populari-UDEUR)              Clemente Mastella
13.           Pensioners' Party (Partito dei Pensionati)
14.           Christian Democracy-New PSI
              (Democrazia Cristiana-Partito Socialista)
15.           Social Alternative (Alternative Sociale)
16.           Tricolour Flame (Movimento Sociale Fiamma
              Tricolore)
17.           The Socialists (I Socialisti)
18.           Ambientalista-Ecologisti Democratici
19.           Terzo Polo
20.           Solidarieta
21.           South Tyrolean People's Party (S�dtiroler
              Volkspartei-SVP)
22.           Lista Bonino/Radicali
23.           The Olive (Ulivo)
24.           The Union (Unione)                               Romano Prodi
25.           House of Liberties (Casa de la Liberta)
26.           Other


         | ELECTION STUDY NOTES - ITALY (2004): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Note that The Union and the House of Liberties were,
         | respectively, the center-left and center-right coalitions. Many
         | of the parties in the list were members of one of these two
         | coalitions. For details see ES note B5025.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: JAPAN (2004)
---------------------------------------------------------------------------

02.  Party A   Democratic Party of Japan                      Katsuya Okada
01.  Party B   Liberal Democratic Party                   Junichiro Koizumi
03.  Party C   New Komeito (Clean Government Party)        Takenori Kanzaki
05.  Party D   Japanese Communist Party                          Kazuo Shii
04.  Party E   Social Democratic Party                     Mizuho Fukushima
06.            Other minor parties or Independent


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: KOREA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

03.  Party A  UD   Our Party (Uri Dang)                    Jung, Dong Young
01.  Party B  HD   Grand National Party (Hannara Dang)       Park, Geun Hye
06.  Party C  MDD  Democratic Labor Party                   Gwon, Young Gil
                   (Minjunodong Dang)
02.  Party D  SMD  Millennium Democratic Party                   Chu, Mi Ae
                   (Saecheonnyeonminju Dang)
04.  Party E  JMY  United Liberal Democrats                   Kim, Jong Pil
                   (Jayu Minju Yonmaeng)
05.  Party F  NA21 National Integration 21
07.                Other Party


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: KYRGYZSTAN (2005)
---------------------------------------------------------------------------

01.  PARTY A  Ar Namys
02.           Communist Party
03.  PARTY H  Communist Party of Kyrgyzstan (K. Azhybekova)
04.  PARTY B  Communist Party of Masaliev
05.  PARTY C  Ata Meken (Socialist Party)
06.  PARTY D  Alga Kyrgyzstan
07.           Social-Democrats Party
08.  PARTY E  Asaba (Republic National Party)
09.           KDK
10.  PARTY G  Free Kyrgyzstan (Erkin Kyrgyzstan)
11.           Moy Kyrgyzstan
12.           Molodej Kyrgyzstana
13.           Zastroyshik party
14.           Kel-Kel (Youth Party)
15.  PARTY F  Noviy Kyrgyzstan (New Kyrgyzstan)
16.           Adilet
17.           Jetigen-Yntymak
18.           Edinstvo i Trud
19.           Narodnoe Dvijenie Kyrgyzstana(NDK)
20.           Mekenim Kyrgyzstan
21.           Coalition for Democracy and Civil Society
22.           Avangard Sultanova
23.           "Manas" youth organization
24.           Aris
25.           Azattyk party
26.           Baitik Ata
27.           Builders' movement
28.           Democratic Movement of Kyrgyzstan
29.           NGO "Gender development"
30.           "Svobodniy Kyrgyzstan" party
89.           Other
90.           None of the above


         | ELECTION STUDY NOTES - KYRGYZSTAN (2005): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Note that in items that code parties from A to F (or I) (e.g.,
         | B3037, B3038, B5011, etc.), Kyrgyz parties are not ordered
         | according to the election returns, but according to their
         | popularity as expressed in the CSES party identification item
         | B3029_1. Kyrgyzstan CSES election study is focused on the early
         | presidential election of July 10, 2005, but the candidates
         | basically did not represent parties that respondents were asked
         | about in the aforementioned items. As a result, the list of the
         | parties is not applicable to the presidential election results
         | items (B5005). These items list election results of the
         | candidates that participated in the presidential election (see
         | the corresponding election study note).

         | ELECTION STUDY NOTES - KYRGYZSTAN (2005): LEADERS REPORTED IN
         |                                           B3005_1, B3017, B3026
         |
         | The connection between political parties and political leaders
         | is very loose. Therefore, in variables B3005_1, B3017 and B3026,
         | are reported just candidates and leaders. There is no
         | straightforward connection between them and political parties
         | recorded in other CSES items and listed in the Appendix.
         |
         | 01.  Akbarali Aitikeev
         | 02.  Kurmanbek Bakiev
         | 03.  Bakir uulu Tursunbai
         | 04.  Keneshbek Dushebaev
         | 05.  Zhipar Zheksheev
         | 06.  Toktaiim Umetalieva
         | 07.  Eshimkanov Melis
         | 08.  Askar Akaev
         | 09.  Akunov Tursunbai
         | 10.  Atambaev Almazbek
         | 11.  Masaliev Apsamat
         | 12.  Tekebaev Omurbek
         | 13.  Bakiev and Kulov "Tandem"
         | 14.  Kulov
         |
         | 90.  None of the above

         | ELECTION STUDY NOTES - KYRGYZSTAN (2005): PRESIDENTIAL ELECTION
         |                                           RESULTS (B5005)
         |
         | These items list election results of the candidates that
         | participated in the 2005 presidential election. Candidates and
         | parties listed in this item from A to F do not correspond to
         | parties in the other items that code parties from A to F (or I)
         | (e.g., B3037, B3038, B5011). Kyrgyzstan CSES election study is
         | focused on the early presidential election of July 10, 2005, but
         | the candidates basically did not represent parties that
         | respondents were asked about in the aforementioned items.
         |
         |          Candidate                 Party/Organization
         | ---------------------------        -----------------------------
         | LEADER A  Kurmanbek Bakiev         Tandem/People's Movement of
         |                                    Kyrgyzstan
         | LEADER B  Bakir uulu Tursunbai     Independent candidate
         | LEADER C  Akbarali Aitikeev        Party of "Defence"
         | LEADER D  Zhipar Zheksheev         Democratic Movement of
         |                                    Kyrgyzstan
         | LEADER E  Toktaiim Umetalieva      Independent candidate
         | LEADER F  Keneshbek Dushebaev      Justice - "Akyitkat"


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: MEXICO (2003)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  PAN      National Action Party         Luis Felipe Bravo Mena
                       (Partido Aci�n Nacional)
02.  Party B  PRI      Institutional Revolutionary  Roberto Madrazo Pintado
                       Party (Partido
                       Revolucionario
                       Institucional)
03.  Party C  PRD      Democratic Revolution Party  Rosario Robles Berlanga
                       (Partido De La Revoluci�n
                       Democr�tica)
04.  Party D  PVEM     Mexican Green Ecological       Jorge Emilio Gonz�lez
                       Party (Partido Verde
                       Ecologista De M�xico)
05.  Party E  PT       Labor Party (Partido Del     Alberto Anaya Guti�rrez
                       Trabajo)
06.  Party F           Convergencia                   Dante Delgado Renauro
07.           PRI-PVEM Coalition Of Pri And Pvem
08.  Party H  PAS      Social Alliance Party            Jos� Antonio Tinoco
                       (Partido Alianza Social)
09.           PSN      Nationalist Society Party
                       (Partido De La Sociedad
                       Nacionalista)
10.  Party G           Possible Mexico              Patricia Mercado Castro
11.  Party I  PLM      Mexican Liberal Party          Salvador Ordaz Montes
                       (Partido Liberal Mexicano)     De Oca
12.                    Citizens' Force
                       (Fuerza Ciudadana)


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: NETHERLANDS (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party D  PvdA Labour Party                                  Ad Melkert
                   (Partij van de Arbeid
02.  Party A  CDA  Christian Democratic Appeal         Jan Peter Balkenende
                   (Christen Democratisch App�l)
03.  Party C  VVD  People's Party for Freedom                 Hans Dijkstal
                   and Democracry (Volkspartij
                   voor Vrijheid en Democratie)
04.  Party G  D66  Democrats 66 (Democraten 66)               Thom de Graaf
05.  Party E  GL   Green Left (GroenLinks)                 Paul Rosenm�ller
06.  Party I  SGP  Political Reformed Party
                   (Staatkundig Gereformeerde
                   Partij)
07.  Party H  CU   Christian Union (ChristenUnie)
                   (GPV, RPF)
08.                Livable Netherlands (Leefbaar
                   Nederland)
09.  Party B  LPF  List Pim Fortuyn (Lijst Pim                  Pim Fortuyn
                   Fortuyn)
10.  Party F  SP   Socialist Party                          Jan Marijnissen
                   (Socialistische Partij)
11.                Verenigde Senioren Partij
12.                Nieuwe Midden Partij
13.                Partij van de Toekomst
14.                Vrije Indische Partij en
                   Ouderenunie
15.                Duurzaam Nederland
16.                Vrouwelijke Interactie
17.                Republikeinse Volkspartij
19.                Blank vote
22.                GPV
23.                RPF
24.                CentrumDemocraten
25.                Unie 55+
26.                AOV
27.                Local list
89.                Other


         | ELECTION STUDY NOTES - NETHERLANDS (2002): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Note: Code "19. Blank vote" means that the voter did vote, but
         | not for one of the parties. This option has always been a
         | possibility in Dutch elections, dating from the time of
         | compulsory voting.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: NEW ZEALAND (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Labour
02.  Party B  National
03.  Party C  New Zealand First
04.  Party D  Act New Zealand
05.  Party E  Green Party
06.  Party F  United Future
07.  Other G  Jim Anderton's Progressive
              Coalition
08.  Other H  Alliance
09.           Christian Heritage
10.           Aotearoa Legalise Cannabis
              Party
11.           Other
12.           Mana Maori Movement
13.           Outdoor Recreation New
              Zealand
14.           Independent
15.           Libertarian
16.           One Nation
17.           Mana Motuhake
18.           Democrat
19.           Future Nz
20.           Liberal
21.           Blokes' Libertarian


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: NORWAY (2001)
---------------------------------------------------------------------------

01.           Red Electoral Alliance
02.  Party D  Socialist Left Party                        Kristin Halvorsen
03.  Party A  Labour Party                     Jens Stoltenberg (Labour PM)
04.  Party G  Liberal Party                                   Lars Sponheim
05.  Party E  Christian Peoples Party             Valgerd Svarstad Haugland
06.  Party F  Center Party                                Odd Roger Enoksen
08.  Party B  Conservative Party                               Jan Petersen
09.  Party C  Progress Party                                  Carl I. Hagen
10.           Other Parties
11.                                 Thorbj�rn Jagland (Labour Party Leader)


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: PERU (2006)
---------------------------------------------------------------------------

01.    Party A  Union for Peru
                (Union por el Peru-UPP)                Ollanta Humala Tasso
02.    Party B  Aprista Peruvian Party
                Partido Aprista Peruano (APRA)            Alan Garc�a P�rez
03.    Party C  National Unity (Unidad Nacional/
                Partido Popular Cristiano-UN)           Lourdes Flores Nano
04.    Party D  Alliance for the Future
                (Alianza Por El Futuro-AF)             Martha Ch�vez Coss�o
05.    Party E  Center Front/ Popular Action
                (Frente de Centro/ Acci�n
                Popular-FDC)                      Valent�n Paniagua Corazao
06.    Party F  National Restoration
                (Restauraci�n Nacional-RN)                 Humberto Lay Sun
07.    Party G  Possible Peru (Per� Posible-PP)
08.             Others                                               Others


         | ELECTION STUDY NOTES - PERU (2006): PARTIES AND LEADERS
         |
         | See election study note at variable B5011 for details about
         | coalitions.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: PHILIPPINES (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  LAKAS-CMD  Lakas - Christian-Muslim         Macapagal-Arroyo,
                         Democrats                    Gloria Macaraeg 'GMA'
02.  Party B  NPC        Nationalist People's
                         Coalition
03.  Party C  LP         Liberal Party
04.  Party D  LDP        Laban ng Demokratikong             Lacson, Panfilo
                         Pilipino (Struggle for               Morena 'Ping'
                         Democratic Philipinos)
05.           NP         Nationalist Party
06.           PMP        Partido ng Masang Pilipino
                         (Filipino Workers' Party)
07.           KAMPI      Kabalikat ng Malazang
                         Pilipino
08.           KNP        Koalisyon ng Nagkakaisan        Poe, Fernando, Jr.
                         Pilipino (Coalition of          Ronald Allan Kelly
                         United Filipinos)                            'FPJ'
09.           PDP        Pilipino Democratic Party
10.  Party E  AD         Aksyon Demokratiko                      Roco, Raul
                         Democratic Action)              Sagarbarria 'Raul'
11.           PDR & LM   REPORMA (PDR) - Lapiang
                         manggagawa (LM)
12.  Party F             Bangon Pilipinas (Arise        Villanueva, Eduardo
                         Philippines)                     Cruz 'Bro. Eddie'
13.           PRP        People's Reform Party
14.           K4         Coalition of Lakas-CMD, LP,
                         NPC, KAMPI, & some regional
                         parties
15.                  08. Mayor ng Meycauayan
16.                  09. Partido ng Administration
17.                  11. Partido ni Allan Cayetano
18.                  13. Partido ni Ramos
19.                  15. Partido ni Zubiri
20                   17. Sa Linya ni Pichay
21.                      Bayan Muna (Nation First)
22.                  22. Lamp
23.                  29. Partido ni Legarda
24.                  21. Kay Digs Dilangalen
25.                  32. Yung Kay Angara
26.                  33. Yung Kay Erap At Kay Fpj (Pareho Lang Yun)
27.                  37. An Waray
28.                  38. Abe
29.                  39. Akbayan
30.                  40. Alayon - Pablo Garcia Party (Administration/Gma)
31.                  44. Anak Pawis
32.                  45. Apec - Association Of Power Electric Cooperatives
33.                  50. Bigkis Pinoy
34.                  51. Bopk (Bando Osme�a Pundok Kauswagan)
35.                  52. Buhay
36.                  53. Bumangon
37.                  54. Butil
38.                  55. Cibac Party
39.                  57. COOP NATCCO
40.                  58. CPP/NPA
41.                  59. Gabriela
42.                  64. MAD - Mamamayan Ayaw Sa Droga
43.                  67. NATU
44.                  69. PM - Partidong Manggagawa
45.                  14. Partido ni Raul Gonzales
46.                  24. MASA
47.                  41. Alvin Almirante Group
48.                  42. Alyansa ng Partidong Pilipino
49.                  65. Marcos Party
50.                  71. UGYON
51.                  30. Partido ni Recom Liping Kalookan
52.                  43. ANAD
53.                  60. KBL
54.                  66. Migrante Int'l
55.                  70. PROMDI
56.                  72. UNEDO
57.                  73. VFP - Veterans Federation of the Philippines
58.                  02. BUNYE
59.                  12. Partido ni Mayor Alarilla Meycauan Bulacan
60.                  27. Partido ng Masa Sa Jiabong
61.                  28. Partido ni Juan Ponce Enrile
62.                  46. ASSALAM
63.                  61. KMU - Kilusang Mayo Uno
71.                      ALAYON- NACIONAISTA PARTY - NP
72.                      PDSP
73.                      PDP-LABAN
74.                      ALAYON-NATIONAL PEOPLE'S COALITION - NPC
75.                      KNP-PMP-NPC
80.                      PMDI-PPCV
82.                      KPP
83.                      PBM
85.              Candidates with no information about party affiliation
86.              Independents
87.              Others
90.              Voted but did not vote for a presidential candidate
91.              Voted but did not vote for a lower house candidate


         | ELECTION STUDY NOTES - PHILIPPINES (2004): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Note that in the presidential election variable (B5005),
         | Fernando Poe Jr. was entered as a candidate representing LDP
         | (PARTY D). As a presidential candidate he was backed up by the
         | KNP coalition, where LDP was the senior member. LDP split just
         | before the election on the issue of who will be the presidential
         | candidate. The minority fraction supported Panfilo Lacson
         | (obtained 10.88% votes). Codes in B3005_1 corresponds to the
         | above table.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: POLAND (2001)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Coalition Of The Alliance Of The Democratic Left
              And The Union Of Labor (SLD-UP)
02.  Other G  Coalition Electoral Action Solidarity Of The Right (AWSP)
03.  Other H  Freedom Union (UW)
04.  Party C  Self Defence Of The Polish Republic (S)
05.  Party D  Law And Justice (PIS)
06.  Party E  Polish People's Party (PSL)
07.  Party B  Citizen's Platform (PO)
08.           Alternative Social Movement
10.  Party F  League Of Polish Families (LPR)
11.           German Minority
13.           Polish Economic Union
14.           Polish Socialist Party
15.           German Minority Of Upper Silesia
20.           Blok Senat 2001
21.           Ryszard Matusiak
22.           Taduesz Dabrowski
23.           "Klub Sluzby Niepodleglsoci- Okregu Wyborczego Nr 10"
24.           Niezalezny Pozapartyjny Komitet Wyborczy Wyborcow
25.           Opolski Komitet Obywatelski
26.           Sympatykow Lecha Kaczynskiego
27.           Henryk Tadeusz Stoklosa
28.           Citizen's Forum(FO)-Christian Democracy
30.  Party I  Labor Union (UP)
31.           National Christian Democratic Bloc For Poland
32.           National Alliance Of Retired Of The Republic Of Poland
33.           Coalition Electoral Solidarity
34.           Alliance Of The Democratic Left
35.           Union Of The Reoublic's Rightists
36.           Movement For The Reconstruction Of Poland
37.           National Pensioner's Party
38.           "Porozumienie Prawicy Polskiej"
39.           German Social And Cultural Association Of
              Opole Silesia
40.           Polish National Commonwealth-Polish National Party
41.           German Minority - Prawoslawni Slavic Ethnic Association
              -'Orthodox Believers'
42.           Reconciliation And The Future
43.           German Minority Association In Olsztyn
44.           German Minority Association In Opole Silesia
45.           People's Alliance -'Poland Labour Justice'
50.           Social Movement-Solidarity Electoral Action
51.           Christian National Union
52.           Polish Party Of Christian Democrats
53.           Realpolitik Union
54.           Polish National Party
55.           Polish "Robotniczo" Party- Chlopska
56.           Solidarity (without identifying more specific party)
57.           Conservative Peasent Party
58.           National Catholic Movement (RK-N)
59.           Polish Understanding
60.           Christian Democratic Party of the Third Republic
61.           Confederation for Independent Poland
88.           Independent and non-partisan
89.           Other party


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: PORTUGAL (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Social Democratic Party (PPD/PSD)
              Partido Social Democrata
02.  Party B  Socialist Party (PS)
              Partido Socialista
03.  Party C  Popular Party (CDS/PP)
              Partido Popular
04.  Party D  Unitary Democratic Coalition (CDU)
              Coliga��o Democr�tica Unit�ria
05.  Party E  Left Bloc (BE)
              Bloco De Esquerda
06.  Party F  Portuguese Communist Workers'
              Party (PCTP/MRPP)
              Partido Comunista Dos Trabalhadores Portugueses/
              Movimento Reorganizativo Do Proletariado Portugu�s
     Party G  Movimento O Partido Da Terra (MPT)
07.  Party H  Popular Monarchist Party (PPM)
              Partido Popular Monarquico
08.  Party I  Humanist Party (PH)
              Partido Humanista
09.           Communist Party (PCP)
              Partido Comunista Portugu�s
10.           Green Party (PEV)
              Partido Ecologista- Os Verdes
11.           Popular Democratic Union (UDP)
              Uni�o Democr�tica Popular
12.           Revolutionary Socialist Party (PSR)
              Partido Socialista Revolucion�rio
13.           Politics Xxi
              Pol�tica Xxi
14.           Other
15.           Spoiled ballot


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: PORTUGAL (2005)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party E  Left Bloc (BE)                                Francisco Lou��
              Bloco De Esquerda
02.  Party D  Popular Party (CDS/PP)                           Paulo Portas
              Partido Popular
03.  Party C  Unitary Democratic Coalition (CDU)          Jer�nimo de Sousa
              Coliga��o Democr�tica Unit�ria
04.  Party B  Social Democratic Party (PPD/PSD)         Pedro Santana Lopes
              Partido Social Democrata
05.  Party A  Socialist Party (PS)                            Jos� S�crates
              Partido Socialista
06.  Party G  Ecologist Party "The Greens" (PEV)
              Partido Ecologista - "Os Verdes"
07.  Party F  Portuguese Communist Party (PCP)            Jer�nimo de Sousa
              Partido Comunista Portugu�s
10.           Other
11.           Blank/Null


         | ELECTION STUDY NOTES - PORTUGAL (2005): PARTIES AND LEADERS
         |
         | PARTY C (CDU - Coliga��o Democr�tica Unit�ria)is a coalition
         | between PCP and PEV (parties F and G here). Since the formation
         | of the coalition in 1987, the parties never participated
         | separated in any election.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: ROMANIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

09.  PARTY A  Social Democratic Party (PSD)
06.  PARTY B  National Liberal Party (PNL)
07.  PARTY C  Democratic Party (PD)
03.  PARTY D  Greater Romania Party (PRM)              Corneliu Vadim Tudor
04.  PARTY E  Democratic Alliance of Hungarians                 Marko Bella
              in Romania (UDMR)
08.  PARTY F  Humanist Party of Romania (PUR)
10.  PARTY G  New Generation Party (PNG)
05.  PARTY H  Christian Democratic National               Gheorghe Ciuhandu
              Peasants� Party (PNTCD)

01.           National Alliance: Social Democratic           Adrian Nastase
              Party + Romanian Humanistic Party (PSD+PUR)
02.           Truth and Justice Alliance: National Liberal   Traian Basescu
              Party - Democratic Party (PNL+PD)
11.           CDR 2000
89.           Other


         | ELECTION STUDY NOTES - ROMANIA (2004): PARTIES AND LEADERS
         |
         | For the 2004 election, parties 09 and 08 were members of the
         | National Alliance coalition (01). Parties 06 and 07 were members
         | of the coalition Truth and Justice Alliance (02).
         |
         | The following candidates were mentioned in the previous
         | presidential election item (B3017) (Presidential candidates in
         | 2000 election):
         |
         | 03.  Corneliu Vadim Tudor (PRM)
         | 04.  Frunda Gyorgy (UDMR)
         | 06.  Theodor Stolojan (PNL)
         | 07.  Petre Roman (PD)
         | 09.  Ion Iliescu (PSD)
         | 11.  Mugur Isarescu (CDR 2000)


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: RUSSIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01. Party A     United Russia (Edinaya Rossiya, ER)
                Boris Vyacheslavovich GRYZLOV and Sergei SHOIGU
02. Party B     Communist Party of the Russian Federation
                (Kommunistieskaya Partiya Rossiiskoi Federatsii, KPRF)
                Gennadiy Andreyavich ZYUGANOV
03. Party C     Liberal Democratic Party of Russia
                (Liberalno Demokratieskoi Partii Rossii, LDPR)
                Vladimir Volfovich ZHIRINOVSKY
04. Party D     Homeland People's-Patriotic Union
                (Rodina Narodno-Patriotieskii Soyuz, RNPS)
                Dmitry ROGOZIN and Sergey Y. GLAZIEV
05. Party E     Union Right Forces (Soyuz Pravikh Sil, SPS)
                Boris NEMTSOV, Anatoliy Borisovich CHUBAYS,
                Yegor Timurovich GAYDAR,
                Irinia Mutsuovna KHAKAMADA
06. Party F     Russian Democratic Party - Yavlinski Bloc
                (Rossiiskaya Demokratiskaya Partiya - YaBloko, RDPY)
                Grigorily Aekseyavich YAVLINSKIY
07.             Russian Pensioners' Party (Rossiiskaya Partiya Pensionerov,
                RPP)
08.             Agrarian Party of Russia (Agrarnaya Partiya Rossii, APR)
09.             People's Party of the Russian Federation
                (Narodnaya Partiya Rossiiskoi Federatsii, NPRF)
10.             Civic Dignity
11.             New Course - Automotive Party
12.             Beer Lovers
13. Party I     Rebirth of Russia Party (Partiya Vozrozhdeniya Rossii, PVR)
14.             Rus
15.             National Bolsh
16.             Liberal
17.             Entrepreneurship
18.             Russian Ecological Party �The Greens�
90.             Against All Candidates
91.             Other answer.


         | ELECTION STUDY NOTES - RUSSIA (2004): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Because of the fluid party system in Russia, it was very
         | difficult to find appropriate information for parties and
         | leaders, espacially for small parties that do not exist anymore.
         | Moreover, more than single political figures were reported
         | as the party leaders of some parties.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: SLOVENIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Slovenian Democratic Party                        Janez Jansa
              (Slovenska demokratska stranka-SDS)
02.  Party B  Liberal Democracy of Slovenia                       Anton Rop
              (Liberalna demokracija Slovenije-LDS)          Janez Drnovsek
03.  Party C  United List of Social Democrats                   Borut Pahor
              (Zdruzena Lista socialnih demokratov-ZLSD)        Milan Kucan
04.  Party D  New Slovenia-Christian People's Party            Andrej Bajuk
              (Nova Slovenija-Krscanska ljudska stranka-NSi)  Alojz Peterle
05.  Party E  Slovenian People's Party
              (Slovenska ljudska stranka-SLS)                Janez Podobnik
06.  Party F  Slovenian National Party (Slovenska
              nacionalna stranka-SNS)                        Zmago Jelincic
07.  Party G  Democratic Party of Pensioners of Slovenia
              (Demokraticna stranka upokojencev
              Slovenije-DeSUS)                                   Anton Rous
08.           Active Slovenia (Aktivna Slovenija-AS)
09.           Youth Party of Slovenia
              (Stranka mladih Slovenije- SMS)
10.           Slovenia is Ours (Slovenija je Nasa)
11.           Greens of Slovenia (Zeleni Slovenije)
12.           Junijska lista
13.           Za podjetno Slovenijo
90.           Other Parties


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: SPAIN (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party B  Popular Party (Partido Popular-PP)              Mariano Rajoy
02.  Party A  Spanish Socialist Party
              (Partido Socialista              Jos� Luis Rodr�guez Zapatero
              Obrero Espa�ol (PSOE)
03.  Party C  United Left (Izquierda Unida-IU)            Gaspar Llamazares
04.  Party D  Convergence and Union
              (Convergencia i Uni�-CiU)                          Arturo Mas
05.  Party F  Basque Nationalist Party
              (Partido Nacionalista Vasco-PNV)          Juan Jos� Ibarretxe
06.           Eusko Alkartasuna (EA)
07.           Galician Coalition (Coalici�n Gallega-CG)
08.           Cantabrian Regionalist Party (Partido
              Regionalista C�ntabro-PRC)
09.           Regionalista Aragonese Party (Partido
              Aragon�s Regionalista-PAR)
10.           Union for the People of Navarra (Uni�n
              del Pueblo Navarro-UPN)
11.           Andalucista Party (Partido Andalucista-PA)
12.           Valencian Union (Uni�n Valenciana-UV)
13.           Extremadura Unida (EU)
14.  Party G  Canarian Coalition (Coalici�n
              Canaria-CC)
15.  Party E  Republican Left of Catalonia
              (Esquerra Republicana de
              Catalu�a-ERC)                          Jos� Luis Carod-Rovira
              (ERC)
16.           Aragonese Council (Chunta Aragonesista)
17.  Party H  Galician Nationalist Bloc (Bloque
              Nacionalista Gallego-BNG)
18.           Ecologists (Verdes)
19.           Other


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: SWEDEN (2002)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party E  Left Party                                     Gudrun Schyman
02.  Party A  Social Democrats                                G�ran Persson
03.  Party F  Centre Party                                    Maud Olofsson
04.  Party C  People�S Party Liberals                       Lars Leijonborg
05.  Party B  Conservative Party                                Bo Lundgren
06.  Party D  Christian Democrats                              Alf Svensson
07.           Green Party                                    Peter Eriksson
                                                         Maria Wetterstrand


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: SWITZERLAND (2003)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party C  Radical-Democratic Party (FDP/PRD)    Langenberger Christiane
02.  Party D  Christian-Democratic People's Party          St�helin Philipp
              (CVP/PDC)
03.  Party B  Social-Democratic Party (SP/PS)            Brunner Christiane
04.  Party A  Swiss People's Party (SVP/UDC)                    Maurer Ueli
05.           Liberal Party (LPS,PLS)
06.           LdU,AdI
07.           Protestant Poeple's Party (EVP,PEP)
08.           Christian-Social Party (CSP/PCS)
09.           Swiss Labor Party (PdA,PdT)
11.           POCH/POB
12.           Fga Women, Alternative Green
13.  Party E  Green Party (GPS/PES)             Genner Ruth & Mugny Patrice
15.           Swiss Democrats Party (SD,DS)
16.           Federal Democratic Union (EDU,UDF)
17.           Freedom Party Of Switzerland (FPS,PSL)
18.           Lega
27.           Solidarite, Alliance De Gauche
30.           Other Left parties
31.           Other Right parties
35.           Other Party
40.           Several parties
42.           Other answer
89.           Tacit election


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: TAIWAN (2001)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party B  Kuomintang (KMT)                                    Lien Chan
02.  Party A  Democratic Progressive Party (DPP)                Frank Hsieh
03.  Party E  New Party (NP)                                   Chi-Ta Hsieh
04.  Party C  People First Party (PFP)                     James C.Y. Soong
05.           Taiwan Independent Party
06.  Party D  Taiwan Solidarity Union (TSU)                   Chu-Wen Huang
07.           Independent TSU
08.           Green Party
09.           Independent TSU


         | ELECTION STUDY NOTES - TAIWAN (2001): PARTIES AND LEADERS
         |
         | In B3017 (Previous Election: Vote Choice - President) the
         | following leaders were identified.
         |
         | Presidential candidate  Party
         | ----------------------  ---------
         | 01.  Lien Chan          KMT
         | 02.  Chen Shui-Bian     DPP
         | 03.  Lee Ao             NP
         | 07.  Soong Chu-Yu       Independent
         | 09.  Hsu Hsin Liang     Independent


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: TAIWAN (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Democratic Progressive Party (DPP)             Chen Shui-bian
                                                               Lu Hsiu-lien
02.  Party B  Kuomintang (KMT)                                    Lien Chan
03.  Party C  People First Party (PFP)                         Soong Chu-yu
04.  Party D  Taiwan Solidarity Union (TSU)
05.  Party E  New Party (NP)
06.           Taiwan Independence Party (TAIP)
07.           Democracy School
08.           Pan-Green Coalition (DPP,TSU, & TAIP)
09.           Pan-Blue Coalition (KMT, PFP, & NP)
11.           Independent


         | ELECTION STUDY NOTES - TAIWAN (2004): PARTIES AND LEADERS
         |
         | Lu Hsiu-lien was the vice-presidential candidate of the
         | Pan-Green Coalition (which consisted of the DPP, PFP and the
         | smaller TAIP). She belonged to the DPP. James Soong was the
         | vice-presidential candidate of the Pan-Blue Coalition (which
         | consisted of the Kuomintang (KMT), the People First Party (PFP),
         | and the smaller New Party (NP)).


---------------------------------------------------------------------------
>>> PARTIES AND LEADERS: UNITED STATES (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01.  Party A  Republican Party                               George W. Bush
02.  Party B  Democratic Party                                John F. Kerry
03.  Party C  Reform Party                                      Ralph Nader
04.           Libertarian Party                            Michael Badnarik
05.           Other
06.           Pat Buchanan
07.           Independent


         | ELECTION STUDY NOTES - UNITED STATES (2004): PARTIES AND LEADERS
         |
         | The following candidates were mentioned in Previous Election
         | items (presidential election of 2000):
         |
         | 01. George W. Bush
         | 02. Al Gore
         | 03. Ralph Nader
         | 06. Pat Buchanan


===========================================================================
))) APPENDIX II: PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS
===========================================================================


         | NOTES: PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | To follow are value labels for codes reported in variable B2031.
         | Wherever possible, we have provided the offical labels used by
         | each country's electoral commissions.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ALBANIA (2005)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - ALBANIA (2005): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are not available for the
         | Albania (2005) study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: AUSTRALIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00101.  Banks                     00226.  La Trobe
00102.  Barton                    00227.  Mcewen
00103.  Bennelong                 00228.  Mcmillan
00104.  Berowra                   00229.  Mallee
00105.  Blaxland                  00230.  Maribyrnong
00106.  Bradfield                 00231.  Melbourne
00107.  Calare                    00232.  Melbourne Ports
00108.  Charlton                  00233.  Menzies
00109.  Chifley                   00234.  Murray
00110.  Cook                      00235.  Scullin
00111.  Cowper                    00236.  Wannon
00112.  Cunningham                00237.  Wills
00113.  Dobell                    00301.  Blair
00114.  Eden-Monaro               00302.  Bonner
00115.  Farrer                    00303.  Bowman
00116.  Fowler                    00304.  Brisbane
00117.  Gilmore                   00305.  Capricornia
00118.  Grayndler                 00306.  Dawson
00119.  Greenway                  00307.  Dickson
00120.  Gwydir                    00308.  Fadden
00121.  Hughes                    00309.  Fairfax
00122.  Hume                      00310.  Fisher
00123.  Hunter                    00311.  Forde
00124.  Kingsford-Smith           00312.  Griffith
00125.  Lindsay                   00313.  Groom
00126.  Lowe                      00314.  Herbert
00127.  Lyne                      00315.  Hinkler
00128.  Macarthur                 00316.  Kennedy
00129.  Mackellar                 00317.  Leichardt
00130.  Macquarie                 00318.  Lilley
00131.  Mitchell                  00319.  Longman
00132.  New England               00320.  Maranoa
00133.  Newcastle                 00321.  Mcpherson
00134.  North Sydney              00322.  Moncrieff
00135.  Page                      00323.  Moreton
00136.  Parkes                    00324.  Oxley
00137.  Parramatta                00325.  Petrie
00138.  Paterson                  00326.  Rankin
00139.  Prospect                  00327.  Ryan
00140.  Reid                      00328.  Wide Bay
00141.  Richmond                  00401.  Adelaide
00142.  Riverina                  00402.  Barker
00143.  Robertson                 00403.  Boothby
00144.  Shortland                 00404.  Grey
00145.  Sydney                    00405.  Hindmarsh
00146.  Throsby                   00406.  Kingston
00147.  Warringah                 00407.  Makin
00148.  Watson                    00408.  Mayo
00149.  Wentworth                 00409.  Port Adelaide
00150.  Werriwa                   00410.  Sturt
00201.  Aston                     00411.  Wakefield
00202.  Ballarat                  00501.  Brand
00203.  Batman                    00502.  Canning
00204.  Bendigo                   00503.  Cowan
00205.  Bruce                     00504.  Curtin
00206.  Calwell                   00505.  Forrest
00207.  Casey                     00506.  Fremantle
00208.  Chisholm                  00507.  Hasluck
00209.  Corangamite               00508.  Kalgoorlie
00210.  Corio                     00509.  Moore
00211.  Deakin                    00510.  O'connor
00212.  Dunkley                   00511.  Pearce
00213.  Flinders                  00512.  Perth
00214.  Gellibrand                00513.  Stirling
00215.  Gippsland                 00514.  Swan
00216.  Goldstein                 00515.  Tangney
00217.  Gorton                    00601.  Bass
00218.  Higgins                   00602.  Braddon
00219.  Holt                      00603.  Denison
00220.  Hotham                    00604.  Franklin
00221.  Indi                      00605.  Lyons
00222.  Isaacs                    00701.  Canberra
00223.  Jagajaga                  00702.  Fraser
00224.  Kooyong                   00801.  Lingiari
00225.  Lalor                     00802.  Solomon


         | ELECTION STUDY NOTES - AUSTRALIA (2004): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are divisions within the
         | Australian state or territory. Each electorate has been given a
         | four digit number. The first two digits are indicative of state
         | or territory as listed in B2027.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: BELGIUM (2003)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - BELGIUM (2003): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are not available for the Belgium
         | (2003) study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: BRAZIL (2002)
---------------------------------------------------------------------------

00011.  Rond�nia                  00028.  Sergipe
00012.  Acre                      00029.  Bahia
00013.  Amazonas                  00031.  Minas Gerais
00014.  Roraima                   00032.  Esp�rito Santo
00015.  Par�                      00033.  Rio De Janeiro
00016.  Amap�                     00035.  S�o Paulo
00017.  Tocantins                 00041.  Paran�
00021.  Maranh�o                  00042.  Santa Catarina
00022.  Piau�                     00043.  Rio Grande Do Sul
00023.  Cear�                     00050.  Mato Grosso Do Sul
00024.  Rio Grande Do Norte       00051.  Mato Grosso Do Sul
00025.  Para�ba                   00052.  Goi�s
00026.  Pernambuco                00053.  Distrito Federal
00027.  Alagoas


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: BULGARIA (2001)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - BULGARIA (2001): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are not available for the Bulgaria
         | (2001) study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: CANADA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

10001.  Avalon
10002.  Bonavista - Exploits
10003.  Humber - St. Barbe - Baie Verte
10004.  Labrador
10005.  Random - Burin - St. George's
10006.  St. John's North/St. John's - Nord
10007.  St. John's South/St.John's - Sud
11001.  Cardigan
11002.  Charlottetown
11003.  Egmont
11004.  Malpeque
12001.  Cape Breton - Canso
12002.  Central Nova/Nova - Centre
12003.  Dartmouth - Cole Harbour
12004.  Halifax
12005.  Halifax West/Halifax - Ouest
12006.  Kings - Hants
12007.  North Nova/Nova - Nord
12008.  Sackville - Eastern Shore
12009.  South Shore - St. Margaret's
12010.  Sydney - Victoria
12011.  West Nova/Nova - Ouest
13001.  Acadie - Bathurst
13002.  Beaus�jour
13003.  Fredericton
13004.  Fundy
13005.  Madawaska - Restigouche
13006.  Miramichi
13007.  Moncton - Riverview - Dieppe
13008.  St. Croix - Belleisle
13009.  Saint John
13010.  Tobique - Mactaquac
24001.  Abitibi - T�miscamingue
24002.  Ahuntsic
24003.  Alfred - Pellan
24004.  Argenteuil - Mirabel
24005.  Beauce
24006.  Beauharnois - Salaberry
24007.  Beauport
24008.  Berthier - Maskinong�
24009.  Bourassa
24010.  Brome - Missisquoi
24011.  Brossard - La Prairie
24012.  Chambly - Borduas
24013.  Charlesbourg
24014.  Charlevoix - Montmorency
24015.  Ch�teauguay - Saint - Constant
24016.  Chicoutimi - Le Fjord
24017.  Compton - Stanstead
24018.  Drummond
24019.  Gasp�sie - �les-de-la-Madeleine
24020.  Gatineau
24021.  Hochelaga
24022.  Honor� - Mercier
24023.  Hull - Aylmer
24024.  Jeanne - Le Ber
24025.  Joliette
24026.  Jonqui�re - Alma
24027.  Lac-Saint-Louis
24028.  La Pointe-de-l'�le
24029.  LaSalle - �mard
24030.  Laurentides - Labelle
24031.  Laurier
24032.  Laval
24033.  Laval - Les �les
24034.  L�vis - Bellechasse
24035.  Longueuil
24036.  Lotbini�re - Chutes-de-la-Chaudi�re
24037.  Louis-H�bert
24038.  Louis-Saint-Laurent
24039.  Manicouagan
24040.  Marc-Aur�le-Fortin
24041.  Matap�dia - Matane
24042.  M�gantic - L'�rable
24043.  Montcalm
24044.  Mount Royal/Mont-Royal
24045.  Notre-Dame-de-Gr�ce - Lachine
24046.  Nunavik - Eeyou
24047.  Outremont
24048.  Papineau
24049.  Pierrefonds - Dollard
24050.  Pontiac
24051.  Portneuf
24052.  Qu�bec
24053.  Repentigny
24054.  Richelieu
24055.  Richmond - Arthabaska
24056.  Rimouski - T�miscouata
24057.  Rivi�re-des-Mille-�les
24058.  Rivi�re-du-Loup - Montmagny
24059.  Rivi�re-du-Nord
24060.  Robervaln
24061.  Rosemont - La Petite-Patrie
24062.  Saint-Bruno - Saint-Hubert
24063.  Saint-Hyacinthe - Bagot
24064.  Saint-Jean
24065.  Saint-Lambert
24066.  Saint-Laurent - Cartierville
24067.  Saint-L�onard - Saint-Michel
24068.  Saint-Maurice - Champlain
24069.  Shefford
24070.  Sherbrooke
24071.  Terrebonne - Blainville
24072.  Trois-Rivi�res
24073.  Vaudreuil-Soulanges
24074.  Verch�res - Les Patriotes
24075.  Westmount - Ville-Marie
35001.  Ajax - Pickering
35002.  Algoma - Manitoulin - Kapuskasing
35003.  Ancaster - Dundas - Flamborough - Westdale
35004.  Barrie
35005.  Beaches - East York
35006.  Bramalea - Gore - Malton
35007.  Brampton - Springdale
35008.  Brampton West/Brampton-Ouest
35009.  Brant
35010.  Burlington
35011.  Cambridge
35012.  Carleton - Lanark
35013.  Chatham-Kent - Essex
35014.  Clarington - Scugog - Uxbridge
35015.  Davenport
35016.  Don Valley East/Don Valley-Est
35017.  Don Valley West/Don Valley-Ouest
35018.  Dufferin - Caledon
35019.  Eglinton - Lawrence
35020.  Elgin - Middlesex - London
35021.  Essex
35022.  Etobicoke Centre/Etobicoke-Centre
35023.  Etobicoke - Lakeshore
35024.  Etobicoke North/Etobicoke-Nord
35025.  Glengarry - Prescott - Russell
35026.  Grey - Bruce - Owen Sound
35027.  Guelph
35028.  Haldimand - Norfolk
35029.  Haliburton - Kawartha Lakes - Brock
35030.  Halton
35031.  Hamilton Centre/Hamilton-Centre
35032.  Hamilton East - Stoney Creek/Hamilton-Est - Stoney Creek
35033.  Hamilton Mountain
35034.  Huron - Bruce
35035.  Kenora
35036.  Kingston and the Islands/Kingston et les �les
35037.  Kitchener Centre/Kitchener-Centre
35038.  Kitchener - Conestoga
35039.  Kitchener - Waterloo
35040.  Lanark - Frontenac - Lennox and Addington
35041.  Leeds - Grenville
35042.  London - Fanshawe
35043.  London North Centre/London-Centre-Nord
35044.  London West/London-Ouest
35045.  Markham - Unionville
35046.  Middlesex - Kent - Lambton
35047.  Mississauga - Brampton South/Mississauga - Brampton-Sud
35048.  Mississauga East - Cooksville/Mississauga-Est-Cooksville
35049.  Mississauga - Erindale
35050.  Mississauga South/Mississauga-Sud
35051.  Mississauga - Streetsville
35052.  Nepean - Carleton
35053.  Newmarket - Aurora
35054.  Niagara Falls
35055.  Niagara West - Glanbrook/Niagara-Ouest - Glanbrook
35056.  Nickel Belt
35057.  Nipissing - Timiskaming
35058.  Northumberland - Quinte West
35059.  Oak Ridges - Markham
35060.  Oakville
35061.  Oshawa
35062.  Ottawa Centre/Ottawa-Centre
35063.  Ottawa - Orl�ans
35064.  Ottawa South/Ottawa-Sud
35065.  Ottawa - Vanier
35066.  Ottawa West - Nepean/Ottawa-Ouest - Nepean
35067.  Oxford
35068.  Parkdale - High Park
35069.  Parry Sound - Muskoka
35070.  Perth - Wellington
35071.  Peterborough
35072.  Pickering - Scarborough East/Pickering - Scarborough-Est
35073.  Prince Edward - Hastings
35074.  Renfrew - Nipissing - Pembroke
35075.  Richmond Hill
35076.  St. Catharines
35077.  St. Paul's
35078.  Sarnia - Lambton
35079.  Sault Ste. Marie
35080.  Scarborough - Agincourt
35081.  Scarborough Centre/Scarborough-Centre
35082.  Scarborough - Guildwood
35083.  Scarborough - Rouge River
35084.  Scarborough Southwest/Scarborough-Sud-Ouest
35085.  Simcoe - Grey
35086.  Simcoe North/Simcoe-Nord
35087.  Stormont - Dundas - South Glengarry
35088.  Sudbury
35089.  Thornhill
35090.  Thunder Bay - Rainy River
35091.  Thunder Bay - Superior North/Thunder Bay - Superior-Nord
35092.  Timmins - James Bay/Timmins - Baie James
35093.  Toronto Centre/Toronto-Centre
35094.  Toronto - Danforth
35095.  Trinity - Spadina
35096.  Vaughan
35097.  Welland
35098.  Wellington - Halton Hills
35099.  Whitby - Oshawa
35100.  Willowdale
35101.  Windsor - Tecumseh
35102.  Windsor West/Windsor-Ouest
35103.  York Centre/York-Centre
35104.  York - Simcoe
35105.  York South - Weston/York-Sud - Weston
35106.  York West/York-Ouest
46001.  Brandon - Souris
46002.  Charleswood - St. James
46003.  Churchill
46004.  Dauphin - Swan River
46005.  Elmwood - Transcona
46006.  Kildonan - St. Paul
46007.  Portage - Lisgar
46008.  Provencher
46009.  Saint Boniface/Saint-Boniface
46010.  Selkirk - Interlake
46011.  Winnipeg Centre/Winnipeg-Centre
46012.  Winnipeg North/Winnipeg-Nord
46013.  Winnipeg South/Winnipeg-Sud
46014.  Winnipeg South Centre/Winnipeg-Centre-Sud
47001.  Battlefords - Lloydminster
47002.  Blackstrap
47003.  Churchill River/Rivi�re Churchill
47004.  Cypress Hills - Grasslands
47005.  Palliser
47006.  Prince Albert
47007.  Regina - Lumsden - Lake Centre
47008.  Regina - Qu'Appelle
47009.  Saskatoon _ Humboldt
47010.  Saskatoon - Rosetown  Biggar
47011.  Saskatoon - Wanuskewin
47012.  Souris - Moose Mountain
47013.  Wascana
47014.  Yorkton - Melville
48001.  Athabasca
48002.  Calgary East/Calgary-Est
48003.  Calgary North Centre/Calgary-Centre-Nord
48004.  Calgary Northeast/Calgary-Nord-Est
48005.  Calgary - Nose Hill
48006.  Calgary South Centre/Calgary-Centre-Sud
48007.  Calgary Southeast/Calgary-Sud-Est
48008.  Calgary Southwest/Calgary-Sud-Ouest
48009.  Calgary West/Calgary-Ouest
48010.  Crowfoot
48011.  Edmonton - Beaumont
48012.  Edmonton Centre/Edmonton-Centre
48013.  Edmonton East/Edmonton-Est
48014.  Edmonton - Leduc
48015.  Edmonton - St. Albert
48016.  Edmonton - Sherwood Park
48017.  Edmonton - Spruce Grove
48018.  Edmonton - Strathcona
48019.  Lethbridge
48020.  Macleod
48021.  Medicine Hat
48022.  Peace River
48023.  Red Deer
48024.  Vegreville - Wainwright
48025.  Westlock - St. Paul
48026.  Wetaskiwin
48027.  Wild Rose
48028.  Yellowhead
59001.  Abbotsford
59002.  Burnaby - Douglas
59003.  Burnaby - New Westminster
59004.  Cariboo - Prince George
59005.  Chilliwack - Fraser Canyon
59006.  Delta - Richmond East/Delta - Richmond-Est
59007.  Dewdney - Alouette
59008.  Esquimalt - Juan de Fuca
59009.  Fleetwood - Port Kells
59010.  Kamloops - Thompson
59011.  Kelowna
59012.  Kootenay - Columbia
59013.  Langley
59014.  Nanaimo - Alberni
59015.  Nanaimo - Cowichan
59016.  Newton - North Delta/Newton - Delta-Nord
59017.  New Westminster - Coquitlam
59018.  North Okanagan - Shuswap/Okanagan-Nord - Shuswap
59019.  North Vancouver
59020.  Okanagan - Coquihalla
59021.  Port Moody - Westwood - Port Coquitlam
59022.  Prince George - Peace River
59023.  Richmond
59024.  Saanich - Gulf Islands
59025.  Skeena - Bulkley Valley
59026.  Southern Interior
59027.  South Surrey - White Rock - Cloverdale/Surrey-Sud - White Rock -
        Cloverdale
59028.  Surrey North/Surrey-Nord
59029.  Vancouver Centre/Vancouver-Centre
59030.  Vancouver East/Vancouver-Est
59031.  Vancouver Island North/�le de Vancouver-Nord
59032.  Vancouver Kingsway
59033.  Vancouver Quadra
59034.  Vancouver South/Vancouver-Sud
59035.  Victoria
59036.  West Vancouver - Sunshine Coast


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: CHILE (2005)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  District Number 1         00025.  District Number 25
00002.  District Number 2         00026.  District Number 26
00003.  District Number 3         00027.  District Number 27
00004.  District Number 4         00028.  District Number 28
00005.  District Number 5         00029.  District Number 29
00007.  District Number 7         00030.  District Number 30
00008.  District Number 8         00032.  District Number 32
00010.  District Number 10        00036.  District Number 36
00012.  District Number 12        00037.  District Number 37
00013.  District Number 13        00039.  District Number 39
00014.  District Number 14        00041.  District Number 41
00015.  District Number 15        00043.  District Number 43
00016.  District Number 16        00044.  District Number 44
00017.  District Number 17        00045.  District Number 45
00018.  District Number 18        00046.  District Number 46
00019.  District Number 19        00047.  District Number 47
00020.  District Number 20        00050.  District Number 50
00021.  District Number 21        00053.  District Number 53
00022.  District Number 22        00055.  District Number 55
00023.  District Number 23        00057.  District Number 57
00024.  District Number 24


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: CZECH REPUBLIC (2002)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - CZECH REPUBLIC (2002): ELECTORAL
         |                                               DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are not available for the Czech
         | Republic (2002) study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: DENMARK (2001)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - DENMARK (2001): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are not available for the Denmark
         | (2001) study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: FINLAND (2003)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Helsinki                  00008.  Etel�-Savo
00002.  Uusimaa                   00009.  Pohjois-Savo
00003.  Varsinais-Suomi           00010.  Pohjois-Karjala
00004.  Satakunta                 00011.  Keski-Suomi
00005.  H�me                      00012.  Vaasa
00006.  Pirkanmaa                 00013.  Oulu
00007.  Kymi                      00014.  Lappi


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: FRANCE (2002)
---------------------------------------------------------------------------

00101.  Ain - 1�re Circonscription
00102.  Ain - 2�me Circonscription
00103.  Ain - 3�me Circonscription
00104.  Ain - 4�me Circonscription
00201.  Aisne - 1�re Circonscription
00202.  Aisne - 2�me Circonscription
00203.  Aisne - 3�me Circonscription
00204.  Aisne - 4�me Circonscription
00205.  Aisne - 5�me Circonscription
00301.  Allier - 1�re Circonscription
00302.  Allier - 2�me Circonscription
00303.  Allier - 3�me Circonscription
00304.  Allier - 4�me Circonscription
00401.  Alpes De Haute Provence  - 1�re Circonscription
00402.  Alpes De Haute Provence  - 2�me Circonscription
00501.  Hautes Alpes  - 1�re Circonscription
00502.  Hautes Alpes  - 2�me Circonscription
00601.  Alpes Maritimes - 1�re Circonscription
00602.  Alpes Maritimes - 2�me Circonscription
00603.  Alpes Maritimes - 3�me Circonscription
00604.  Alpes Maritimes - 4�me Circonscription
00605.  Alpes Maritimes - 5�me Circonscription
00606.  Alpes Maritimes - 6�me Circonscription
00607.  Alpes Maritimes - 7�me Circonscription
00608.  Alpes Maritimes - 8�me Circonscription
00609.  Alpes Maritimes - 9�me Circonscription
00701.  Ardeche - 1�re Circonscription
00702.  Ardeche - 2�me Circonscription
00703.  Ardeche - 3�me Circonscription
00801.  Ardenne - 1�re Circonscription
00802.  Ardennes - 2�me Circonscription
00803.  Ardennes - 3�me Circonscription
00901.  Ariege - 1�re Circonscription
00902.  Ariege - 2�me Circonscription
01001.  Aube - 1�re Circonscription
01002.  Aube - 2�me Circonscription
01003.  Aube - 3�me Circonscription
01101.  Aude - 1�re Circonscription
01102.  Aude - 2�me Circonscription
01103.  Aude - 3�me Circonscription
01201.  Aveyron - 1�re Circonscription
01202.  Aveyron - 2�me Circonscription
01203.  Aveyron - 3�me Circonscription
01301.  Bouches Du Rhone - 1�re Circonscription
01302.  Bouches Du Rhone - 2�me Circonscription
01303.  Bouches Du Rhone - 3�me Circonscription
01304.  Bouches Du Rhone - 4�me Circonscription
01305.  Bouches Du Rhone - 5�me Circonscription
01306.  Bouches Du Rhone - 6�me Circonscription
01307.  Bouches Du Rhone - 7�me Circonscription
01308.  Bouches Du Rhone - 8�me Circonscription
01309.  Bouches Du Rhone - 9�me Circonscription
01310.  Bouches Du Rhone - 10�me Circonscription
01311.  Bouches Du Rhone - 11�me Circonscription
01312.  Bouches Du Rhone - 12�me Circonscription
01313.  Bouches Du Rhone - 13�me Circonscription
01314.  Bouches Du Rhone - 14�me Circonscription
01315.  Bouches Du Rhone - 15�me Circonscription
01316.  Bouches Du Rhone - 16�me Circonscription
01401.  Calvados - 1�re Circonscription
01402.  Calvados - 2�me Circonscription
01403.  Calvados - 3�me Circonscription
01404.  Calvados - 4�me Circonscription
01405.  Calvados - 5�me Circonscription
01406.  Calvados - 6�me Circonscription
01501.  Cantal - 1�re Circonscription
01502.  Cantal - 2�me Circonscription
01601.  Charente - 1�re Circonscription
01602.  Charente - 2�me Circonscription
01603.  Charente - 3�me Circonscription
01604.  Charente - 4�me Circonscription
01701.  Charente Maritime - 1�re Circonscription
01702.  Charente Maritime - 2�me Circonscription
01703.  Charente Maritime - 3�me Circonscription
01704.  Charente Maritime - 4�me Circonscription
01705.  Charente Maritime - 5�me Circonscription
01801.  Cher - 1�re Circonscription
01802.  Cher - 2�me Circonscription
01803.  Cher - 3�me Circonscription
01901.  Correze  - 1�re Circonscription
01902.  Correze  - 2�me Circonscription
01903.  Correze  - 3�me Circonscription
02001.  Corse Sud - 1�re Circonscription
02002.  Corse Sud - 2�me Circonscription
02101.  Cote D'or - 1�re Circonscription
02102.  Cote D'or - 2�me Circonscription
02103.  Cote D'or - 3�me Circonscription
02104.  Cote D'or - 4�me Circonscription
02105.  Cote D'or - 5�me Circonscription
02201.  Cotes D'armor - 1�re Circonscription
02202.  Cotes D'armor - 2�me Circonscription
02203.  Cotes D'armor - 3�me Circonscription
02204.  Cotes D'armor - 4�me Circonscription
02205.  Cotes D'armor - 5�me Circonscription
02301.  Creuse - 1�re Circonscription
02302.  Creuse - 2�me Circonscription
02401.  Dordogne - 1�re Circonscription
02402.  Dordogne - 2�me Circonscription
02403.  Dordogne - 3�me Circonscription
02404.  Dordogne - 4�me Circonscription
02501.  Doubs - 1�re Circonscription
02502.  Doubs - 2�me Circonscription
02503.  Doubs - 3�me Circonscription
02504.  Doubs - 4�me Circonscription
02505.  Doubs - 5�me Circonscription
02601.  Drome - 1�re Circonscription
02602.  Drome - 2�me Circonscription
02603.  Drome - 3�me Circonscription
02604.  Drome - 4�me Circonscription
02701.  Eure - 1�re Circonscription
02702.  Eure - 2�me Circonscription
02703.  Eure - 3�me Circonscription
02704.  Eure - 4�me Circonscription
02705.  Eure - 5�me Circonscription
02801.  Eure Et Loir - 1�re Circonscription
02802.  Eure Et Loir - 2�me Circonscription
02803.  Eure Et Loir - 3�me Circonscription
02804.  Eure Et Loir - 4�me Circonscription
02901.  Finistere - 1�re Circonscription
02902.  Finistere - 2�me Circonscription
02903.  Finistere - 3�me Circonscription
02904.  Finistere - 4�me Circonscription
02905.  Finistere - 5�me Circonscription
02906.  Finistere - 6�me Circonscription
02907.  Finistere - 7�me Circonscription
02908.  Finistere - 8�me Circonscription
03001.  Gard - 1�re Circonscription
03002.  Gard - 2�me Circonscription
03003.  Gard - 3�me Circonscription
03004.  Gard - 4�me Circonscription
03005.  Gard - 5�me Circonscription
03101.  Haute Garonne - 1�re Circonscription
03102.  Haute Garonne - 2�me Circonscription
03103.  Haute Garonne - 3�me Circonscription
03104.  Haute Garonne - 4�me Circonscription
03105.  Haute Garonne - 5�me Circonscription
03106.  Haute Garonne - 6�me Circonscription
03107.  Haute Garonne - 7�me Circonscription
03108.  Haute Garonne - 8�me Circonscription
03201.  Gers - 1�re Circonscription
03202.  Gers - 2�me Circonscription
03301.  Gironde - 1�re Circonscription
03302.  Gironde - 2�me Circonscription
03303.  Gironde - 3�me Circonscription
03304.  Gironde - 4�me Circonscription
03305.  Gironde - 5�me Circonscription
03306.  Gironde - 6�me Circonscription
03307.  Gironde - 7�me Circonscription
03308.  Gironde - 8�me Circonscription
03309.  Gironde - 9�me Circonscription
03310.  Gironde - 10�me Circonscription
03311.  Gironde - 11�me Circonscription
03401.  Herault - 1�re Circonscription
03402.  Herault - 2�me Circonscription
03403.  Herault - 3�me Circonscription
03404.  Herault - 4�me Circonscription
03405.  Herault - 5�me Circonscription
03406.  Herault - 6�me Circonscription
03407.  Herault - 7�me Circonscription
03501.  Ille Et Vilaine - 1�re Circonscription
03502.  Ille Et Vilaine - 2�me Circonscription
03503.  Ille Et Vilaine - 3�me Circonscription
03504.  Ille Et Vilaine - 4�me Circonscription
03505.  Ille Et Vilaine - 5�me Circonscription
03506.  Ille Et Vilaine - 6�me Circonscription
03507.  Ille Et Vilaine - 7�me Circonscription
03601.  Indre - 1�re Circonscription
03602.  Indre - 2�me Circonscription
03603.  Indre - 3�me Circonscription
03701.  Indre Et Loire - 1�re Circonscription
03702.  Indre Et Loire - 2�me Circonscription
03703.  Indre Et Loire - 3�me Circonscription
03704.  Indre Et Loire - 4�me Circonscription
03705.  Indre Et Loire - 5�me Circonscription
03801.  Isere - 1�re Circonscription
03802.  Isere - 2�me Circonscription
03803.  Isere - 3�me Circonscription
03804.  Isere - 4�me Circonscription
03805.  Isere - 5�me Circonscription
03806.  Isere - 6�me Circonscription
03807.  Isere - 7�me Circonscription
03808.  Isere - 8�me Circonscription
03809.  Isere - 9�me Circonscription
03901.  Jura - 1�re Circonscription
03902.  Jura - 2�me Circonscription
03903.  Jura - 3�me Circonscription
04001.  Landes - 1�re Circonscription
04002.  Landes - 2�me Circonscription
04003.  Landes - 3�me Circonscription
04101.  Loir Et Cher - 1�re Circonscription
04102.  Loir Et Cher - 2�me Circonscription
04103.  Loir Et Cher - 3�me Circonscription
04201.  Loire - 1�re Circonscription
04202.  Loire - 2�me Circonscription
04203.  Loire - 3�me Circonscription
04204.  Loire - 4�me Circonscription
04205.  Loire - 5�me Circonscription
04206.  Loire - 6�me Circonscription
04207.  Loire - 7�me Circonscription
04301.  Haute Loire - 1�re Circonscription
04302.  Haute Loire - 2�me Circonscription
04401.  Loire Atlantique - 1�re Circonscription
04402.  Loire Atlantique - 2�me Circonscription
04403.  Loire Atlantique - 3�me Circonscription
04404.  Loire Atlantique - 4�me Circonscription
04405.  Loire Atlantique - 5�me Circonscription
04406.  Loire Atlantique - 6�me Circonscription
04407.  Loire Atlantique - 7�me Circonscription
04408.  Loire Atlantique - 8�me Circonscription
04409.  Loire Atlantique - 9�me Circonscription
04410.  Loire Atlantique - 10�me Circonscription
04501.  Loiret - 1�re Circonscription
04502.  Loiret - 2�me Circonscription
04503.  Loiret - 3�me Circonscription
04504.  Loiret - 4�me Circonscription
04505.  Loiret - 5�me Circonscription
04601.  Lot  - 1�re Circonscription
04602.  Lot  - 2�me Circonscription
04701.  Lot Et Garonne - 1�re Circonscription
04702.  Lot Et Garonne - 2�me Circonscription
04703.  Lot Et Garonne - 3�me Circonscription
04801.  Lozere - 1�re Circonscription
04802.  Lozere - 2�me Circonscription
04901.  Maine Et Loire - 1�re Circonscription
04902.  Maine Et Loire - 2�me Circonscription
04903.  Maine Et Loire - 3�me Circonscription
04904.  Maine Et Loire - 4�me Circonscription
04905.  Maine Et Loire - 5�me Circonscription
04906.  Maine Et Loire - 6�me Circonscription
04907.  Maine Et Loire - 7�me Circonscription
05001.  Manche - 1�re Circonscription
05002.  Manche - 2�me Circonscription
05003.  Manche - 3�me Circonscription
05004.  Manche - 4�me Circonscription
05005.  Manche - 5�me Circonscription
05101.  Marne - 1�re Circonscription
05102.  Marne - 2�me Circonscription
05103.  Marne - 3�me Circonscription
05104.  Marne - 4�me Circonscription
05105.  Marne - 5�me Circonscription
05106.  Marne - 6�me Circonscription
05201.  Haute Marne - 1�re Circonscription
05202.  Haute Marne - 2�me Circonscription
05301.  Mayenne - 1�re Circonscription
05302.  Mayenne - 2�me Circonscription
05303.  Mayenne - 3�me Circonscription
05401.  Meurthe Et Moselle - 1�re Circonscription
05402.  Meurthe Et Moselle - 2�me Circonscription
05403.  Meurthe Et Moselle - 3�me Circonscription
05404.  Meurthe Et Moselle - 4�me Circonscription
05405.  Meurthe Et Moselle - 5�me Circonscription
05406.  Meurthe Et Moselle - 6�me Circonscription
05407.  Meurthe Et Moselle - 7�me Circonscription
05501.  Meuse - 1�re Circonscription
05502.  Meuse - 2�me Circonscription
05601.  Morbihan - 1�re Circonscription
05602.  Morbihan - 2�me Circonscription
05603.  Morbihan - 3�me Circonscription
05604.  Morbihan - 4�me Circonscription
05605.  Morbihan - 5�me Circonscription
05606.  Morbihan - 6�me Circonscription
05701.  Moselle - 1�re Circonscription
05702.  Moselle - 2�me Circonscription
05703.  Moselle - 3�me Circonscription
05704.  Moselle - 4�me Circonscription
05705.  Moselle - 5�me Circonscription
05706.  Moselle - 6�me Circonscription
05707.  Moselle - 7�me Circonscription
05708.  Moselle - 8�me Circonscription
05709.  Moselle - 9�me Circonscription
05710.  Moselle - 10�me Circonscription
05801.  Nievre - 1�re Circonscription
05802.  Nievre - 2�me Circonscription
05803.  Nievre - 3�me Circonscription
05901.  Nord - 1�re Circonscription
05902.  Nord - 2�me Circonscription
05903.  Nord - 3�me Circonscription
05904.  Nord - 4�me Circonscription
05905.  Nord - 5�me Circonscription
05906.  Nord - 6�me Circonscription
05907.  Nord - 7�me Circonscription
05908.  Nord - 8�me Circonscription
05909.  Nord - 9�me Circonscription
05910.  Nord - 10�me Circonscription
05911.  Nord - 11�me Circonscription
05912.  Nord - 12�me Circonscription
05913.  Nord - 13�me Circonscription
05914.  Nord - 14�me Circonscription
05915.  Nord - 15�me Circonscription
05916.  Nord - 16�me Circonscription
05917.  Nord - 17�me Circonscription
05918.  Nord - 18�me Circonscription
05919.  Nord - 19�me Circonscription
05920.  Nord - 20�me Circonscription
05921.  Nord - 21�me Circonscription
05922.  Nord - 22�me Circonscription
05923.  Nord - 23�me Circonscription
05924.  Nord - 24�me Circonscription
06001.  Oise - 1�re Circonscription
06002.  Oise - 2�me Circonscription
06003.  Oise - 3�me Circonscription
06004.  Oise - 4�me Circonscription
06005.  Oise - 5�me Circonscription
06006.  Oise - 6�me Circonscription
06007.  Oise - 7�me Circonscription
06101.  Orne - 1�re Circonscription
06102.  Orne - 2�me Circonscription
06103.  Orne - 3�me Circonscription
06201.  Pas De Calais - 1�re Circonscription
06202.  Pas De Calais - 2�me Circonscription
06203.  Pas De Calais - 3�me Circonscription
06204.  Pas De Calais - 4�me Circonscription
06205.  Pas De Calais - 5�me Circonscription
06206.  Pas De Calais - 6�me Circonscription
06207.  Pas De Calais - 7�me Circonscription
06208.  Pas De Calais - 8�me Circonscription
06209.  Pas De Calais - 9�me Circonscription
06210.  Pas De Calais - 10�me Circonscription
06211.  Pas De Calais - 11�me Circonscription
06212.  Pas De Calais - 12�me Circonscription
06213.  Pas De Calais - 13�me Circonscription
06214.  Pas De Calais - 14�me Circonscription
06301.  Puy De Dome - 1�re Circonscription
06302.  Puy De Dome - 2�me Circonscription
06303.  Puy De Dome - 3�me Circonscription
06304.  Puy De Dome - 4�me Circonscription
06305.  Puy De Dome - 5�me Circonscription
06306.  Puy De Dome - 6�me Circonscription
06401.  Pyrenees Atlantiques - 1�re Circonscription
06402.  Pyrenees Atlantiques - 2�me Circonscription
06403.  Pyrenees Atlantiques - 3�me Circonscription
06404.  Pyrenees Atlantiques - 4�me Circonscription
06405.  Pyrenees Atlantiques - 5�me Circonscription
06406.  Pyrenees Atlantiques - 6�me Circonscription
06501.  Hautes Pyrenees  - 1�re Circonscription
06502.  Hautes Pyrenees  - 2�me Circonscription
06503.  Hautes Pyrenees  - 3�me Circonscription
06601.  Pyrenees Orientales - 1�re Circonscription
06602.  Pyrenees Orientales - 2�me Circonscription
06603.  Pyrenees Orientales - 3�me Circonscription
06604.  Pyrenees Orientales - 4�me Circonscription
06701.  Bas Rhin - 1�re Circonscription
06702.  Bas Rhin - 2�me Circonscription
06703.  Bas Rhin - 3�me Circonscription
06704.  Bas Rhin - 4�me Circonscription
06705.  Bas Rhin - 5�me Circonscription
06706.  Bas Rhin - 6�me Circonscription
06707.  Bas Rhin - 7�me Circonscription
06708.  Bas Rhin - 8�me Circonscription
06709.  Bas Rhin - 9�me Circonscription
06801.  Haut Rhin - 1�re Circonscription
06802.  Haut Rhin - 2�me Circonscription
06803.  Haut Rhin - 3�me Circonscription
06804.  Haut Rhin - 4�me Circonscription
06805.  Haut Rhin - 5�me Circonscription
06806.  Haut Rhin - 6�me Circonscription
06807.  Haut Rhin - 7�me Circonscription
06901.  Rhone - 1�re Circonscription
06902.  Rhone - 2�me Circonscription
06903.  Rhone - 3�me Circonscription
06904.  Rhone - 4�me Circonscription
06905.  Rhone - 5�me Circonscription
06906.  Rhone - 6�me Circonscription
06907.  Rhone - 7�me Circonscription
06908.  Rhone - 8�me Circonscription
06909.  Rhone - 9�me Circonscription
06910.  Rhone - 10�me Circonscription
06911.  Rhone - 11�me Circonscription
06912.  Rhone - 12�me Circonscription
06913.  Rhone - 13�me Circonscription
06914.  Rhone - 14�me Circonscription
07001.  Haute Saone - 1�re Circonscription
07002.  Haute Saone - 2�me Circonscription
07003.  Haute Saone - 3�me Circonscription
07101.  Saone Et Loire - 1�re Circonscription
07102.  Saone Et Loire - 2�me Circonscription
07103.  Saone Et Loire - 3�me Circonscription
07104.  Saone Et Loire - 4�me Circonscription
07105.  Saone Et Loire - 5�me Circonscription
07106.  Saone Et Loire - 6�me Circonscription
07201.  Sarthe - 1�re Circonscription
07202.  Sarthe - 2�me Circonscription
07203.  Sarthe - 3�me Circonscription
07204.  Sarthe - 4�me Circonscription
07205.  Sarthe - 5�me Circonscription
07301.  Savoie - 1�re Circonscription
07302.  Savoie - 2�me Circonscription
07303.  Savoie - 3�me Circonscription
07401.  Haute Savoie  - 1�re Circonscription
07402.  Haute Savoie  - 2�me Circonscription
07403.  Haute Savoie  - 3�me Circonscription
07404.  Haute Savoie  - 4�me Circonscription
07405.  Haute Savoie  - 5�me Circonscription
07501.  Paris - 1�re Circonscription
07502.  Paris - 2�me Circonscription
07503.  Paris - 3�me Circonscription
07504.  Paris - 4�me Circonscription
07505.  Paris - 5�me Circonscription
07506.  Paris - 6�me Circonscription
07507.  Paris - 7�me Circonscription
07508.  Paris - 8�me Circonscription
07509.  Paris - 9�me Circonscription
07510.  Paris - 10�me Circonscription
07511.  Paris - 11�me Circonscription
07512.  Paris - 12�me Circonscription
07513.  Paris - 13�me Circonscription
07514.  Paris - 14�me Circonscription
07515.  Paris - 15�me Circonscription
07516.  Paris - 16�me Circonscription
07517.  Paris - 17�me Circonscription
07518.  Paris - 18�me Circonscription
07519.  Paris - 19�me Circonscription
07520.  Paris - 20�me Circonscription
07521.  Paris - 21�me Circonscription
07601.  Seine Maritime - 1�re Circonscription
07602.  Seine Maritime - 2�me Circonscription
07603.  Seine Maritime - 3�me Circonscription
07604.  Seine Maritime - 4�me Circonscription
07605.  Seine Maritime - 5�me Circonscription
07606.  Seine Maritime - 6�me Circonscription
07607.  Seine Maritime - 7�me Circonscription
07608.  Seine Maritime - 8�me Circonscription
07609.  Seine Maritime - 9�me Circonscription
07610.  Seine Maritime - 10�me Circonscriptio
07611.  Seine Maritime - 11�me Circonscriptio
07612.  Seine Maritime - 12�me Circonscriptio
07701.  Seine Et Marne - 1�re Circonscription
07702.  Seine Et Marne - 2�me Circonscription
07703.  Seine Et Marne - 3�me Circonscription
07704.  Seine Et Marne - 4�me Circonscription
07705.  Seine Et Marne - 5�me Circonscription
07706.  Seine Et Marne - 6�me Circonscription
07707.  Seine Et Marne - 7�me Circonscription
07708.  Seine Et Marne - 8�me Circonscription
07709.  Seine Et Marne - 9�me Circonscription
07801.  Yvelines - 1�re Circonscription
07802.  Yvelines - 2�me Circonscription
07803.  Yvelines - 3�me Circonscription
07804.  Yvelines - 4�me Circonscription
07805.  Yvelines - 5�me Circonscription
07806.  Yvelines - 6�me Circonscription
07807.  Yvelines - 7�me Circonscription
07808.  Yvelines - 8�me Circonscription
07809.  Yvelines - 9�me Circonscription
07810.  Yvelines - 10�me Circonscription
07811.  Yvelines - 11�me Circonscription
07812.  Yvelines - 12�me Circonscription
07901.  Deux Sevres - 1�re Circonscription
07902.  Deux Sevres - 2�me Circonscription
07903.  Deux Sevres - 3�me Circonscription
07904.  Deux Sevres - 4�me Circonscription
08001.  Somme - 1�re Circonscription
08002.  Somme - 2�me Circonscription
08003.  Somme - 3�me Circonscription
08004.  Somme - 4�me Circonscription
08005.  Somme - 5�me Circonscription
08006.  Somme - 6�me Circonscription
08101.  Tarn - 1�re Circonscription
08102.  Tarn - 2�me Circonscription
08103.  Tarn - 3�me Circonscription
08104.  Tarn - 4�me Circonscription
08201.  Tarn Et Garonne - 1�re Circonscription
08202.  Tarn Et Garonne - 2�me Circonscription
08301.  Var - 1�re Circonscription
08302.  Var - 2�me Circonscription
08303.  Var - 3�me Circonscription
08304.  Var - 4�me Circonscription
08305.  Var - 5�me Circonscription
08306.  Var - 6�me Circonscription
08307.  Var - 7�me Circonscription
08401.  Vaucluse - 1�re Circonscription
08402.  Vaucluse - 2�me Circonscription
08403.  Vaucluse - 3�me Circonscription
08404.  Vaucluse - 4�me Circonscription
08501.  Vendee - 1�re Circonscription
08502.  Vendee - 2�me Circonscription
08503.  Vendee - 3�me Circonscription
08504.  Vendee - 4�me Circonscription
08505.  Vendee - 5�me Circonscription
08601.  Vienne - 1�re Circonscription
08602.  Vienne - 2�me Circonscription
08603.  Vienne - 3�me Circonscription
08604.  Vienne - 4�me Circonscription
08701.  Haute Vienne - 1�re Circonscription
08702.  Haute Vienne - 2�me Circonscription
08703.  Haute Vienne - 3�me Circonscription
08704.  Haute Vienne - 4�me Circonscription
08801.  Vosges - 1�re Circonscription
08802.  Vosges - 2�me Circonscription
08803.  Vosges - 3�me Circonscription
08804.  Vosges - 4�me Circonscription
08901.  Yonne - 1�re Circonscription
08902.  Yonne - 2�me Circonscription
08903.  Yonne - 3�me Circonscription
09001.  Territoire De Belfort  - 1�re Circonscription
09002.  Territoire De Belfort  - 2�me Circonscription
09101.  Essonne - 1�re Circonscription
09102.  Essonne - 2�me Circonscription
09103.  Essonne - 3�me Circonscription
09104.  Essonne - 4�me Circonscription
09105.  Essonne - 5�me Circonscription
09106.  Essonne - 6�me Circonscription
09107.  Essonne - 7�me Circonscription
09108.  Essonne - 8�me Circonscription
09109.  Essonne - 9�me Circonscription
09110.  Essonne - 10�me Circonscription
09201.  Hauts De Seine - 1�re Circonscription
09202.  Hauts De Seine - 2�me Circonscription
09203.  Hauts De Seine - 3�me Circonscription
09204.  Hauts De Seine - 4�me Circonscription
09205.  Hauts De Seine - 5�me Circonscription
09206.  Hauts De Seine - 6�me Circonscription
09207.  Hauts De Seine - 7�me Circonscription
09208.  Hauts De Seine - 8�me Circonscription
09209.  Hauts De Seine - 9�me Circonscription
09210.  Hauts De Seine - 10�me Circonscription
09211.  Hauts De Seine - 11�me Circonscription
09212.  Hauts De Seine - 12�me Circonscription
09213.  Hauts De Seine - 13�me Circonscription
09301.  Seine Saint - Denis - 1�re Circonscription
09302.  Seine Saint - Denis - 2�me Circonscription
09303.  Seine Saint - Denis - 3�me Circonscription
09304.  Seine Saint - Denis - 4�me Circonscription
09305.  Seine Saint - Denis - 5�me Circonscription
09306.  Seine Saint - Denis - 6�me Circonscription
09307.  Seine Saint - Denis - 7�me Circonscription
09308.  Seine Saint - Denis - 8�me Circonscription
09309.  Seine Saint - Denis - 9�me Circonscription
09310.  Seine Saint - Denis - 10�me Circonscription
09311.  Seine Saint - Denis - 11�me Circonscription
09312.  Seine Saint - Denis - 12�me Circonscription
09313.  Seine Saint - Denis - 13�me Circonscription
09401.  Val De Marne - 1�re Circonscription
09402.  Val De Marne - 2�me Circonscription
09403.  Val De Marne - 3�me Circonscription
09404.  Val De Marne - 4�me Circonscription
09405.  Val De Marne - 5�me Circonscription
09406.  Val De Marne - 6�me Circonscription
09407.  Val De Marne - 7�me Circonscription
09408.  Val De Marne - 8�me Circonscription
09409.  Val De Marne - 9�me Circonscription
09410.  Val De Marne - 10�me Circonscriptio
09411.  Val De Marne - 11�me Circonscriptio
09412.  Val De Marne - 12�me Circonscriptio
09501.  Val D'oise - 1�re Circonscription
09502.  Val D'oise - 2�me Circonscription
09503.  Val D'oise - 3�me Circonscription
09504.  Val D'oise - 4�me Circonscription
09505.  Val D'oise - 5�me Circonscription
09506.  Val D'oise - 6�me Circonscription
09507.  Val D'oise - 7�me Circonscription
09508.  Val D'oise - 8�me Circonscription
09509.  Val D'oise - 9�me Circonscription


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: GERMANY (2002)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Flensburg - Schleswig
00002.  Nordfriesland - Dithmarschen-Nord
00003.  Steinburg - Dithmarschen-Sued
00004.  Rendsburg-Eckernfoerde
00005.  Kiel
00006.  Ploen - Neumuenster
00007.  Pinneberg
00008.  Segeberg - Stormarn-Nord
00009.  Ostholstein
00010.  Herzogtum Lauenburg - Stormarn-Sued
00011.  Luebeck
00012.  Wismar - Nordwestmecklenburg - Parchim
00013.  Schwerin - Ludwigslust
00014.  Rostock
00015.  Stralsund - Nordvorpommern - Ruegen
00016.  Greifswald - Demmin - Ostvorpommern
00017.  Bad Doberan - Guestrow - Mueritz
00018.  Neubrandenburg - Mecklenburg-Strelitz - Uecker-Randow
00019.  Hamburg-Mitte
00020.  Hamburg-Altona
00021.  Hamburg-Eimsbuettel
00023.  Hamburg-Wandsbek
00024.  Hamburg-Bergedorf - Harburg
00025.  Aurich - Emden
00026.  Unterems
00027.  Friesland - Wilhelmshaven
00028.  Oldenburg - Ammerland
00029.  Delmenhorst - Wesermarsch - Oldenburg-Land
00030.  Cuxhaven - Osterholz
00031.  Stade - Cuxhaven
00032.  Mittelems
00033.  Cloppenburg - Vechta
00034.  Diepholz - Nienburg I
00035.  Rotenburg - Verden
00036.  Soltau-Fallingbostel - Winsen L.
00037.  Luechow-Dannenberg - Lueneburg
00038.  Osnabrueck-Land
00039.  Stadt Osnabrueck
00040.  Nienburg Ii - Schaumburg
00041.  Stadt Hannover I
00042.  Stadt Hannover Ii
00043.  Hannover-Land I
00044.  Celle - Uelzen
00045.  Gifhorn - Peine
00046.  Hameln-Pyrmont - Holzminden
00047.  Hannover-Land Ii
00048.  Hildesheim
00049.  Salzgitter - Wolfenbuettel
00050.  Braunschweig
00051.  Helmstedt - Wolfsburg
00052.  Goslar - Northeim - Osterode
00053.  Goettingen
00054.  Bremen I
00055.  Bremen Ii - Bremerhaven
00056.  Prignitz - Ostprignitz-Ruppin - Havelland I
00057.  Uckermark - Barnim I
00058.  Oberhavel - Havelland Ii
00059.  Maerkisch-Oderland - Barnim Ii
00060.  Brandenburg A.D. Havel - Potsdam-Mittelmark I - Havelland Ii
00061.  Potsdam - Potsdam-Mittelmark Ii - Teltow-Flaeming Ii
00062.  Dahme-Spreewald - Teltow-Flaeming Iii - Oberspreewald-Lausit
00063.  Frankfurt (Oder) - Oder-Spree
00064.  Cottbus - Spree-Neisse
00065.  Elbe-Elster - Oberspreewald-Lausitz Ii
00066.  Altmark
00067.  Elbe-Havel-Gebiet
00068.  Harz
00069.  Magdeburg
00070.  Boerde
00071.  Anhalt
00072.  Bernburg - Bitterfeld - Saalkreis
00073.  Halle
00074.  Burgenland
00075.  Mansfelder Land
00076.  Berlin-Mitte
00077.  Berlin-Pankow
00078.  Berlin-Reinickendorf
00079.  Berlin-Spandau - Charlottenburg-Nord
00080.  Berlin-Steglitz - Zehlendorf
00081.  Berlin-Charlottenburg - Wilmersdorf
00082.  Berlin-Tempelhof - Schoeneberg
00083.  Berlin-Neukoelln
00084.  Berlin-Friedrichshain - Kreuzberg - Prenzlauer Berg-Ost
00085.  Berlin-Treptow - Koepenick
00086.  Berlin-Marzahn - Hellersdorf
00087.  Berlin-Lichtenberg - Hohenschoenhausen
00088.  Aachen
00089.  Kreis Aachen
00090.  Heinsberg
00091.  Dueren
00092.  Erftkreis I
00093.  Euskirchen - Erftkreis Ii
00094.  Koeln I
00095.  Koeln Ii
00096.  Koeln Iii
00097.  Bonn
00098.  Rhein-Sieg-Kreis I
00099.  Rhein-Sieg-Kreis Ii
00100.  Oberbergischer Kreis
00101.  Rheinisch-Bergischer Kreis
00102.  Leverkusen - Koeln Iv
00103.  Wuppertal I
00104.  Solingen - Remscheid - Wuppertal Ii
00105.  Mettmann I
00106.  Mettmann Ii
00107.  Duesseldorf I
00108.  Duesseldorf Ii
00109.  Neuss I
00110.  Moenchengladbach
00111.  Krefeld I - Neuss Ii
00112.  Viersen
00113.  Kleve
00114.  Wesel I
00115.  Krefeld Ii - Wesel Ii
00116.  Duisburg I
00117.  Duisburg Ii
00118.  Oberhausen - Wesel Iii
00119.  Muelheim - Essen I
00120.  Essen Ii
00121.  Essen Iii
00122.  Recklinghausen I
00123.  Recklinghausen Ii
00124.  Gelsenkirchen
00125.  Steinfurt I - Borken I
00126.  Bottrop - Recklinghausen Iii
00127.  Borken Ii
00128.  Coesfeld - Steinfurt Ii
00129.  Steinfurt Iii
00130.  Muenster
00131.  Warendorf
00132.  Guetersloh
00133.  Bielefeld
00134.  Herford - Minden-Luebbecke Ii
00135.  Minden-Luebbecke I
00136.  Lippe I
00137.  Hoexter - Lippe Ii
00138.  Paderborn
00139.  Hagen - Ennepe-Ruhr-Kreis I
00140.  Ennepe-Ruhr-Kreis Ii
00141.  Bochum I
00142.  Herne - Bochum Ii
00143.  Dortmund I
00144.  Dortmund Ii
00145.  Unna I
00146.  Hamm - Unna Ii
00147.  Soest
00148.  Hochsauerlandkreis
00149.  Siegen-Wittgenstein
00150.  Olpe - Maerkischer Kreis I
00151.  Maerkischer Kreis Ii
00152.  Delitzsch - Torgau-Oschatz - Riesa
00153.  Leipzig I
00154.  Leipzig II
00155.  Leipziger-Land - Muldentalkreis
00156.  Kamenz - Hoyerswerda - Grossenhain
00157.  Loebau-Zittau - Goerlitz - Niesky
00158.  Bautzen - Weisswasser
00159.  Saechsische Schweiz - Weisseritzkreis
00160.  Dresden I
00161.  Dresden Ii - Meissen I
00162.  Freiberg - Mittlerer Erzgebirgskreis
00163.  Doebeln - Mittweida - Meissen Ii
00164.  Chemnitz
00165.  Chemnitzer Land - Stollberg
00166.  Annaberg - Aue-Schwarzenberg
00167.  Zwickauer Land - Zwickau
00168.  Vogtland - Plauen
00169.  Waldeck
00170.  Kassel
00171.  Werra-Meissner - Hersfeld
00172.  Schwalm-Eder
00173.  Marburg
00174.  Lahn-Dill
00175.  Giessen
00176.  Fulda
00177.  Hochtaunus
00178.  Wetterau
00179.  Rheingau-Taunus - Limburg
00180.  Wiesbaden
00181.  Hanau
00182.  Main-Taunus
00183.  Frankfurt Am Main I
00184.  Frankfurt Am Main Ii
00185.  Gross-Gerau
00186.  Offenbach
00187.  Darmstadt
00188.  Odenwald
00189.  Bergstrasse
00190.  Eichsfeld - Nordhausen
00191.  Wartburgkreis - Kreisfreie Stadt Eisenach - Unstrut-Hainich-
00192.  Kyffhaeuserkreis - Soemmerda - Unstrut-Hainich-Kreis Ii
00193.  Gotha - Ilm-Kreis
00194.  Erfurt
00195.  Jena - Weimar - Weimarer Land
00196.  Gera - Saale-Holzland-Kreis
00197.  Greiz - Altenburger Land
00198.  Sonneberg - Saalfeld-Rudolstadt - Saale-Orla-Kreis
00199.  Suhl - Schmalkalden-Meiningen - Hildburghausen
00200.  Neuwied
00201.  Ahrweiler
00202.  Koblenz
00203.  Mosel/Rhein-Hunsrueck
00204.  Kreuznach
00205.  Bitburg
00206.  Trier
00207.  Montabaur
00208.  Mainz
00209.  Worms
00210.  Ludwigshafen/Frankenthal
00211.  Neustadt - Speyer
00212.  Kaiserslautern
00213.  Pirmasens
00214.  Suedpfalz
00215.  Altoetting
00216.  Freising
00217.  Fuerstenfeldbruck
00218.  Ingolstadt
00219.  Muenchen-Nord
00220.  Muenchen-Ost
00221.  Muenchen-Sued
00222.  Muenchen-West/Mitte
00223.  Muenchen-Land
00224.  Rosenheim
00225.  Starnberg
00226.  Traunstein
00227.  Weilheim
00229.  Landshut
00230.  Passau
00231.  Rottal-Inn
00232.  Straubing
00233.  Amberg
00234.  Regensburg
00235.  Schwandorf
00236.  Weiden
00237.  Bamberg
00238.  Bayreuth
00240.  Hof
00241.  Kulmbach
00242.  Ansbach
00243.  Erlangen
00244.  Fuerth
00245.  Nuernberg-Nord
00247.  Roth
00248.  Aschaffenburg
00249.  Bad Kissingen
00250.  Main-Spessart
00251.  Schweinfurt
00252.  Wuerzburg
00253.  Augsburg-Stadt
00254.  Augsburg-Land
00255.  Donau-Ries
00256.  Neu-Ulm
00257.  Oberallgaeu
00258.  Ostallgaeu
00259.  Stuttgart I
00260.  Stuttgart Ii
00261.  Boeblingen
00262.  Esslingen
00263.  Nuertingen
00264.  Goeppingen
00265.  Waiblingen
00266.  Ludwigsburg
00267.  Neckar-Zaber
00268.  Heilbronn
00269.  Schwaebisch Hall - Hohenlohe
00270.  Backnang - Schwaebisch Gmuend
00271.  Aalen - Heidenheim
00272.  Karlsruhe-Stadt
00273.  Karlsruhe-Land
00274.  Rastatt
00275.  Heidelberg
00276.  Mannheim
00277.  Odenwald - Tauber
00278.  Rhein-Neckar
00279.  Bruchsal - Schwetzingen
00280.  Pforzheim
00281.  Calw
00282.  Freiburg
00283.  Loerrach - Muellheim
00284.  Emmendingen - Lahr
00285.  Offenburg
00286.  Rottweil - Tuttlingen
00287.  Schwarzwald-Baar
00288.  Konstanz
00289.  Waldshut
00290.  Reutlingen
00291.  Tuebingen
00292.  Ulm
00293.  Biberach
00294.  Ravensburg - Bodensee
00295.  Zollernalb - Sigmaringen
00296.  Saarbruecken
00297.  Saarlouis
00298.  Sankt Wendel
00299.  Homburg


         | ELECTION STUDY NOTES - GERMANY (2002): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | This Primary Electoral Districts list is for use with both the
         | Germany (2002) telephone study and the Germany (2002) mail-back
         | study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: GREAT BRITAIN (2005)
---------------------------------------------------------------------------

000006.  Aldershot
000007.  Aldridge - Brownhills
000008.  Altrincham & Sale West
000009.  Alyn & Deeside
000016.  Arundel & South Downs
000017.  Ashfield
000018.  Ashford
000019.  Ashton under Lyne
000020.  Aylesbury
000024.  Banbury
000025.  Banff & Buchan
000027.  Barnsley Central
000029.  Barnsley West & Penistone
000030.  Barrow & Furness
000031.  Basildon
000032.  Basingstoke
000033.  Bassetlaw
000034.  Bath
000035.  Batley & Spen
000040.  Bedfordshire Mid
000042.  Bedfordshire South West
000049.  Bethnal Green & Bow
000051.  Bexhill & Battle
000054.  Birkenhead
000056.  Birmingham Erdington
000058.  Birmingham Hodge Hill
000059.  Birmingham Ladywood
000061.  Birmingham Perry Barr
000065.  Bishop Auckland
000069.  Blackpool South
000071.  Blaydon
000073.  Bognor Regis & Littlehampton
000074.  Bolsover
000080.  Bosworth
000083.  Bracknell
000084.  Bradford North
000085.  Bradford South
000087.  Braintree
000090.  Brent North
000091.  Brent South
000092.  Brentford & Isleworth
000094.  Bridgend
000097.  Brighton Kemptown
000098.  Brighton Pavilion
000100.  Bristol North West
000103.  Bromley & Chislehurst
000104.  Bromsgrove
000107.  Buckingham
000110.  Bury North
000112.  Bury St Edmunds
000113.  Caernarfon
000116.  Calder Valley
000117.  Camberwell & Peckham
000118.  Cambridge
000119.  Cambridgeshire North East
000121.  Cambridgeshire South
000123.  Cannock Chase
000124.  Canterbury
000125.  Cardiff Central
000133.  Castle Point
000137.  Cheadle
000139.  Cheltenham
000142.  Chesterfield
000144.  Chingford & Woodford Green
000148.  Cities of London & Westminster
000154.  Colne Valley
000156.  Conwy
000159.  Cornwall North
000160.  Cornwall South East
000163.  Coventry North West
000166.  Crewe & Nantwich
000168.  Croydon Central
000169.  Croydon North
000170.  Croydon South
000171.  Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East
000176.  Daventry
000178.  Denton & Reddish
000183.  Derbyshire West
000186.  Devon North
000190.  Don Valley
000193.  Dorset Mid & Poole North
000194.  Dorset North
000195.  Dorset South
000196.  Dorset West
000197.  Dover
000200.  Dudley North
000201.  Dudley South
000204.  Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale
000207.  Dundee East
000208.  Dundee West
000210.  Durham North
000212.  Durham, City of
000213.  Ealing Acton & Shepherd's Bush
000215.  Ealing Southall
000216.  Easington
000218.  East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow
000219.  East Lothian
000220.  Eastbourne
000224.  Edinburgh East
000225.  Edinburgh North & Leith
000230.  Ellesmere Port & Neston
000238.  Erith & Thamesmead
000239.  Esher & Walton
000240.  Essex North
000241.  Exeter
000242.  Falkirk
000243.  Falmouth & Camborne
000250.  Folkestone & Hythe
000253.  Fylde
000254.  Gainsborough
000256.  Gedling
000262.  Glasgow North West
000264.  Glasgow South West
000269.  Gower
000271.  Gravesham
000272.  Great Grimsby
000273.  Great Yarmouth
000275.  Guildford
000276.  Hackney North & Stoke Newington
000277.  Hackney South & Shoreditch
000278.  Halesowen & Rowley Regis
000280.  Haltemprice & Howden
000281.  Halton
000282.  Hammersmith & Fulham
000285.  Hampshire North West
000290.  Harrow East
000298.  Hemel Hempstead
000300.  Hendon
000304.  Hertfordshire North East
000306.  Hertsmere
000310.  Hitchin & Harpenden
000316.  Hove
000317.  Huddersfield
000319.  Hull North
000321.  Huntingdon
000322.  Hyndburn
000323.  Ilford North
000326.  Inverness, Nairn, Badenoch  & Strathspey
000327.  Ipswich
000328.  Isle of Wight
000331.  Islwyn
000332.  Jarrow
000333.  Keighley
000334.  Kensington & Chelsea
000335.  Kettering
000336.  Kilmarnock & Loudoun
000340.  Knowsley North & Sefton East
000341.  Knowsley South
000344.  Lancashire West
000345.  Lancaster & Wyre
000346.  Leeds Central
000349.  Leeds North West
000350.  Leeds West
000352.  Leicester South
000357.  Lewes
000358.  Lewisham Deptford
000359.  Lewisham East
000365.  Liverpool Garston
000373.  Loughborough
000375.  Ludlow
000376.  Luton North
000378.  Macclesfield
000379.  Maidenhead
000381.  Makerfield
000382.  Maldon & Chelmsford East
000384.  Manchester Central
000385.  Manchester Gorton
000388.  Medway
000390.  Meriden
000398.  Mole Valley
000399.  Monmouth
000401.  Moray
000402.  Morecambe & Lunesdale
000404.  Motherwell & Wishaw
000413.  Newcastle upon Tyne North
000414.  Newcastle-under-Lyme
000416.  Newport West
000419.  Norfolk North
000422.  Norfolk South West
000427.  Norwich North
000428.  Norwich South
000429.  Nottingham East
000431.  Nottingham South
000433.  Ochil & South Perthshire
000435.  Old Bexley & Sidcup
000436.  Oldham East & Saddleworth
000437.  Oldham West & Royton
000446.  Perth & Perthshire North
000448.  Plymouth Devonport
000451.  Pontypridd
000455.  Portsmouth South
000456.  Preseli Pembrokeshire
000459.  Putney
000462.  Reading West
000465.  Regent's Park & Kensington North
000468.  Rhondda
000469.  Ribble South
000470.  Ribble Valley
000480.  Rotherham
000482.  Ruislip Northwood
000484.  Rushcliffe
000485.  Rutherglen & Hamilton West
000486.  Rutland & Melton
000487.  Ryedale
000490.  Salisbury
000491.  Scarborough & Whitby
000493.  Sedgefield
000498.  Sheffield Central
000502.  Sherwood
000503.  Shipley
000504.  Shrewsbury & Atcham
000508.  Sleaford & North Hykeham
000512.  South Holland & The Deepings
000513.  South Shields
000515.  Southampton Test
000521.  St Helens North
000525.  Staffordshire Moorlands
000526.  Staffordshire South
000527.  Stalybridge & Hyde
000531.  Stockton North
000533.  Stoke-on-Trent Central
000536.  Stone
000540.  Streatham
000541.  Stretford & Urmston
000543.  Suffolk Central & Ipswich North
000544.  Suffolk Coastal
000548.  Sunderland South
000550.  Surrey Heath
000552.  Sussex Mid
000556.  Swansea West
000557.  Swindon North
000564.  Tewkesbury
000570.  Tooting
000571.  Torbay
000573.  Totnes
000576.  Tunbridge Wells
000577.  Twickenham
000579.  Tynemouth
000587.  Vale of Glamorgan
000589.  Vauxhall
000591.  Wallasey
000593.  Walsall South
000596.  Wansdyke
000597.  Wantage
000598.  Warley
000599.  Warrington North
000600.  Warrington South
000603.  Watford
000605.  Wealden
000606.  Weaver Vale
000619.  Wimbledon
000621.  Windsor
000626.  Wokingham
000628.  Wolverhampton South East
000631.  Worcester
000632.  Worcestershire Mid
000634.  Workington
000636.  Worthing East & Shoreham
000637.  Worthing West
000640.  Wycombe
000641.  Wyre Forest
000643.  Yeovil
000645.  York, City of
000646.  Yorkshire East


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: HONG KONG (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Hong Kong Island
00002.  Kowloon West
00003.  Kowloon East
00004.  New Territories West
00005.  New Territories East


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: HUNGARY (2002)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - HUNGARY (2002): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are not available for the
         | Hungary (2002) study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ICELAND (2003)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Reykjavik North
00002.  Reykjavik South
00003.  South West
00004.  South
00005.  North East
00006.  North West


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: IRELAND (2002)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Carlow-Kilkenny           00022.  Dun Laoghaire
00002.  Cavan - Monaghan          00023.  Galway East
00003.  Clare                     00024.  Galway West
00004.  Cork East                 00025.  Kerry North
00005.  Cork North-Central        00026.  Kerry South
00006.  Cork North-West           00027.  Kildare North
00007.  Cork South-Central        00028.  Kildare South
00008.  Cork South-West           00029.  Laois - Offaly
00009.  Donegal North East        00030.  Limerick East
00010.  Donegal South West        00031.  Limerick West
00011.  Dublin Central            00032.  Longford-Roscommon
00012.  Dublin Mid-West           00033.  Louth
00013.  Dublin North              00034.  Mayo
00014.  Dublin North-East         00035.  Meath
00015.  Dublin North-West         00036.  Sligo - Leitrim
00016.  Dublin North-Central      00037.  Tipperary North
00017.  Dublin-South              00038.  Tipperary South
00018.  Dublin South-Central      00039.  Waterford
00019.  Dublin South-East         00040.  Westmeath
00020.  Dublin South-West         00041.  Wexford
00021.  Dublin West               00042.  Wicklow


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ISRAEL (2003)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - ISRAEL (2003): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | There is only one primary electoral district in Israel in which
         | all candidates compete. Therefore, these data report national
         | returns.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: ITALY (2006)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Piemonte 1                00015.  Lazio 1
00002.  Piemonte 2                00016.  Lazio 2
00003.  Lombardia 1               00017.  Abruzzi
00004.  Lombardia 2               00018.  Molise
00005.  Lombardia 3               00019.  Campania 1
00007.  Veneto 1                  00020.  Campania 2
00008.  Veneto 2                  00021.  Puglia
00009.  Friuli                    00022.  Basilicata
00010.  Liguria                   00023.  Calabria
00011.  Emilia Romagna            00024.  Sicilia 1
00012.  Toscana                   00025.  Sicilia 2
00013.  Umbria                    00026.  Sardegna
00014.  Marche                    00027.  Valle D'aosta


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: JAPAN (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Hokkaido                  00025.  Shiga
00002.  Aomori                    00026.  Kyoto
00003.  Iwate                     00027.  Osaka
00004.  Miyagi                    00028.  Hyogo
00005.  Akita                     00029.  Nara
00006.  Yamagata                  00030.  Wakayama
00007.  Fukushima                 00031.  Tottori
00008.  Ibaragi                   00032.  Shimane
00009.  Tochigi                   00033.  Okayama
00010.  Gunma                     00034.  Hiroshima
00011.  Saitama                   00035.  Yamaguchi
00012.  Chiba                     00036.  Tokushima
00013.  Tokyo                     00037.  Kagawa
00014.  Kanagawa                  00038.  Ehime
00015.  Niigata                   00039.  Kouchi
00016.  Toyama                    00040.  Fukuoka
00017.  Ishikawa                  00041.  Saga
00018.  Fukui                     00042.  Nagasaki
00019.  Yamanashi                 00043.  Kumamoto
00020.  Nagano                    00044.  Ooita
00021.  Gifu                      00045.  Miyazaki
00022.  Shizuoka                  00046.  Kagoshima
00023.  Aichi                     00047.  Okinawa
00024.  Mie


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: KOREA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Jongnogu
00002.  Yongsangu
00003.  Sungdonggu Ul
00004.  Gwangjingu Gab
00005.  Gwangjingu Ul
00006.  Dongdaemungu Gab
00007.  Kangbukgu Ul
00008.  Dobonggu Ul
00009.  Seodaemungu Ul
00010.  Yangchonggu Gab
00011.  Gangseogu Ul
00012.  Gurogu Gab
00013.  Yeongduengpogu Gab
00014.  Yeongduengpogu Ul
00015.  Gwanakgu Ul
00016.  Seochogu Gab
00017.  Songpagu Gab
00018.  Songpagu Byung
00019.  Incheon Namgu Ul
00020.  Incheon Namdonggu Gab
00021.  Incheon Namdonggu Ul
00022.  Incheon Bupyong Gab
00023.  Gyeonggi Sungnam Sujeong
00024.  Gyeonggi Sungnam Bundang Gab
00025.  Gyeonggi Anyang Dongan Gab
00026.  Gyeonggi Bucheon Sosa
00027.  Gyeonggi Gwangmyeong Gab
00028.  Gyeonggi Ansan danwongu Ul
00029.  Gyeonggi Siheung Ul
00030.  Gyeonggi Gunpo
00031.  Gyeonggi Hanam
00032.  Gyeonggi Uiwang Gwacheon
00033.  Gyeonggi Guri
00034.  Gyeonggi Namyangju Gab
00035.  Gyeonggi Yangju Dongducheon
00036.  Gyeonggi Pocheon Yeoncheon
00037.  Busan Seogu
00038.  Busan Namgu Gab
00039.  Busan Namgu Ul
00040.  Busan Sahagu Gab
00041.  Busan Guemjeonggu
00042.  Busan Bukgu Gangseogu Gab
00043.  Busan Suyeonggu
00044.  Ulsan Namgu Ul
00045.  Ulsan Bukgu
00046.  Gyeongnam Masan Gab
00047.  Gyeongnam Masan Ul
00048.  Gyeongnam Jinju Gab
00049.  Gyeongnam Uiryeong Haman Habcheon
00050.  Gyeongnam Sancheong Hamyang Geochang
00051.  Daejeon Donggu
00052.  Daejeon Daedukgu
00053.  Chungbuk Cheongju Heungdeok Gab
00054.  Chungbuk Cheongju Heungdeok Ul
00055.  Chungbuk Chungju
00056.  Chungnam asan
00057.  Chungnam Buyeo Cheonyang
00058.  Chungnam Dangjin
00059.  Gwangju Donggu
00060.  Gwangju Seogu Ul
00061.  Jeonbuk Jeonju Wansan Gab
00062.  Jeonbuk Iksan Gab
00063.  Jeonbuk Jeongeup
00064.  Jeonbuk Gimje Wanju
00065.  Jeonnam Mokpo
00066.  Jeonnam Yeosu Gab
00067.  Jeonnam Yeosu Ul
00068.  Jeonnam Haenam Jindo
00069.  Gangwon Gangneung
00070.  Gangwon Sokcho Goseong Yangyang
00071.  Gangwon Hongcheon Hoengseong
00072.  Daegu Donggu Ul
00073.  Daegu Bukgu Gab
00074.  Daegu Dalseo Gab
00075.  Daegu Dalseong Gab
00076.  Gyeongbuk Andong
00077.  Gyeongbuk Youngju
00078.  Gyeongbuk Seongju
00079.  Gyeongbuk Gyeongsan Cheongdo
00080.  Gyeongbuk Goryeong Seongju Chilgok


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: KYRGYZSTAN (2005)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - KYRGYZSTAN (2005): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | Primary electoral districts are not available for the
         | Kyrgyzstan (2005) study.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: MEXICO (2003)
---------------------------------------------------------------------------

01xxx.  Aguascalientes            17xxx.  Morelos
02xxx.  Baja California           18xxx.  Nayarit
03xxx.  Baja California Sur       19xxx.  Nuevo Leon
04xxx.  Campeche                  20xxx.  Oaxaca
05xxx.  Coahuila                  21xxx.  Puebla
06xxx.  Colima                    22xxx.  Queretaro
07xxx.  Chiapas                   23xxx.  Quintana Roo
08xxx.  Chihuahua                 24xxx.  San Luis Potosi
09xxx.  Distrito Federal          25xxx.  Sinaloa
10xxx.  Durango                   26xxx.  Sonora
11xxx.  Guanajuato                27xxx.  Tabasco
12xxx.  Guerrero                  28xxx.  Tamaulipas
13xxx.  Hidalgo                   29xxx.  Tlaxcala
14xxx.  Jalisco                   30xxx.  Veracruz
15xxx.  Mexico                    31xxx.  Yucatan
16xxx.  Michoacan                 32xxx.  Zacatecas


         | ELECTION STUDY NOTES - MEXICO (2003): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | The list above describes the first two digits of the code for
         | each district. The country is divided into 300 single-member
         | primary electoral districts (distritos uninominales). They
         | are nested in the above listed 32 Mexican Federal States.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: NETHERLANDS (2002)
---------------------------------------------------------------------------


         | ELECTION STUDY NOTES - NETHERLANDS (2002): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | In the Netherlands, the entire country functions as a single
         | electoral district. Thus, figures entered in these variables
         | correspond to the national election results.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: NEW ZEALAND (2002)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Aoraki                    00036.  Ohariu-Belmont
00002.  Auckland Central          00037.  Otago
00003.  Banks Peninsula           00038.  Otaki
00004.  Bay Of Plenty             00039.  Pakuranga
00005.  Christchurch Cen          00040.  Palmerston North
00006.  Christchurch Eas          00041.  Piako
00007.  Clevedon                  00042.  Port Waikato
00008.  Clutha-Southland          00043.  Rakaia
00009.  Coromandel                00044.  Rangitikei
00010.  Dunedin North             00045.  Rimutaka
00011.  Dunedin South             00046.  Rodney
00012.  East Coast                00047.  Rongotai
00013.  East Coast Bays           00048.  Rotorua
00014.  Epsom                     00049.  Tamaki
00015.  Hamilton East             00050.  Taranaki-King Co
00016.  Hamilton West             00051.  Taupo
00017.  Helensville               00052.  Tauranga
00018.  Hutt South                00053.  Te Atatu
00019.  Ilam                      00054.  Tukituki
00020.  Invercargill              00055.  Waimakariri
00021.  Kaikoura                  00056.  Wairarapa
00022.  Mana                      00057.  Waitakere
00023.  Mangere                   00058.  Wellington Centr
00024.  Manukau East              00059.  West Coast-Tasma
00025.  Manurewa                  00060.  Whanganui
00026.  Maungakiekie              00061.  Whangarei
00027.  Mt Albert                 00062.  Wigram
00028.  Mt Roskill                00063.  Ikaroa-Rawhiti
00029.  Napier                    00064.  Tainui
00030.  Nelson                    00065.  Tamaki Makaurau
00031.  New Lynn                  00066.  Tai Hauauru
00032.  New Plymouth              00067.  Te Tai Tokerau
00033.  North Shore               00068.  Te Tai Tonga
00034.  Northcote                 00069.  Waiariki
00035.  Northland


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: NORWAY (2001)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Ostfold                   00011.  Rogaland
00002.  Akershus                  00012.  Hordaland
00003.  Oslo                      00014.  Sogn Og Fjordane
00004.  Hedmark                   00015.  More Og Romsdal
00005.  Oppland                   00016   Sor-Trondelag
00006.  Buskerud                  00017.  Nord-Trondelag
00007.  Vestfold                  00018.  Nordland
00008.  Telemark                  00019.  Troms
00009.  Austagder                 00020.  Finmark
00010.  Vest-Agder


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PERU (2006)
---------------------------------------------------------------------------

00002.  Ancash                    00012.  Junin
00004.  Arequipa                  00013.  La Libertad
00005.  Ayacucho                  00014.  Lambayeque
00006.  Cajamarca                 00015.  Lima
00007.  Callao                    00016.  Loreto
00008.  Cusco                     00020.  Piura
00009.  Huancavelica              00021.  Puno
00010.  Huanuco                   00023.  Tacna
00011.  Ica                       00025.  Ucayali


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PHILIPPINES (2004)
---------------------------------------------------------------------------

01552.  Pangasinan - second district
01553.  Pangasinan - third district
01554.  Pangasinan - fourth district
01555.  Pangasinan - fifth district
01556.  Pangasinan - sixth district
02151.  Cagayan - first district
02152.  Cagayan - second district
02153.  Cagayan - third district
03141.  Bulacan - first district
03142.  Bulacan - second district
03143.  Bulacan - third district
03144.  Bulacan - fourth district
03691.  Tarlac - first district
03693.  Tarlac - third district
04341.  Laguna - first district
04342.  Laguna - second district
04343.  Laguna - third district
04344.  Laguna - fourth district
04561.  Quezon - first district
04563.  Quezon - third district
04564.  Quezon - fourth district
04581.  Rizal - first district
04582.  Rizal - second district
05171.  Camarines Sur - first district
05172.  Camarines Sur - second district
05173.  Camarines Sur - third district
05174.  Camarines Sur - fourth district
05412.  Masbate - second district
06191.  Capiz - first district
06192.  Capiz - third district
06301.  Iloilo - first district
06302.  Iloilo - second district
06303.  Iloilo - third district
06304.  Iloilo - fourth district
06305.  Iloilo - fifth district
06306.  Iloilo City
07121.  Bohol - first district
07122.  Bohol - second district
07123.  Bohol - third district
07221.  Cebu - first district
07222.  Cebu - second district
07223.  Cebu - third district
07224.  Cebu - fourth district
07225.  Cebu - fifth district
07226.  Cebu - sixth district
07227.  Cebu City - first district
07228.  Cebu City - second district
08601.  Samar - first district
08602.  Samar - second district
09721.  Zamboanga Del Norte - first district
09722.  Zamboanga Del Norte - second district
09723.  Zamboanga Del Norte - third district
10131.  Bukidnon - first district
10133.  Bukidnon - third district
11631.  South Cotabato - first district
11632.  South Cotabato - second district
12651.  Sultan Kudarat
14271.  Ifugao
15381.  Maguindanao - first district
15382.  Maguindanao - second district
16681.  Surigao Del Sur - first district
16682.  Surigao Del Sur - second district
23391.  Manila - first district
23394.  Manila - fourth district
23395.  Manila - fifth district
23396.  Manila - sixth district
24741.  Mandaluyong City and San Juan
25741.  Marikina City
26741.  Pasig City
27741.  Quezon City - first district
27742.  Quezon City - second district
27743.  Quezon City - third district
27744.  Quezon City - fourth district
29751.  Caloocan City - first district
29752.  Caloocan City - second district
31751.  Malabon and Navotas
32751.  Valenzuela City
33761.  Las Pi�as City and Muntinlupa City
34761.  Makati City
36761.  Para�que City
37761.  Pasay City
39761.  Pateros and Taguig


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: POLAND (2001)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Legica                    00022.  Krosno
00002.  Walbrzych                 00023.  Rzeszow
00003.  Wroclaw                   00024.  Bialystok
00004.  Bydgoszcz                 00025.  Gdansk
00005.  Torun                     00026.  Gdynia
00006.  Lublin                    00027.  Bielsko-Biala
00007.  Chelm                     00028.  Czestochowa
00008.  Zielona Gora              00029.  Gliwice
00009.  Lodz                      00030.  Rybnik
00010.  Piotrkow Trybunalski      00031.  Katowice
00011.  Sieradz                   00032.  Sosnowiec
00012.  Chrzanow                  00033.  Kielce
00013.  Krakow                    00034.  Elblag
00014.  Nowy Sacz                 00035.  Olsztyn
00015.  Tarnow                    00036.  Kalisz
00016.  Plock                     00037.  Konin
00017.  Radom                     00038.  Pila
00018.  Siedlce                   00039.  Poznan
00019.  Warszawa                  00040.  Koszalin
00020.  Warszawa II               00041.  Szczecin
00021.  Opole


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PORTUGAL (2002)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Aveiro                    00011.  Lisboa
00002.  Beja                      00013.  Porto
00003.  Braga                     00014.  Santar�m
00005.  Castelo Branco            00015.  Set�bal
00006.  Coimbra                   00016.  Viana do Castelo
00007.  �vora                     00017.  Vila Real
00008.  Faro                      00018.  Viseu
00009.  Guarda                    00019.  A�ores
00010.  Leiria                    00029.  Europe and Outside Europe


         | ELECTION STUDY NOTES - PORTUGAL (2002): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | There are two electoral districts for Portuguese people living
         | abroad: Europe and outside Europe. They are combined in the CSES
         | data file, as indicated above.


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: PORTUGAL (2005)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Aveiro                    00010.  Leiria
00002.  Beja                      00011.  Lisboa
00003.  Braga                     00013.  Porto
00004.  Bragan�a                  00014.  Santar�m
00005.  Castelo Branco            00015.  Set�bal
00006.  Coimbra                   00016.  Viana do Castelo
00007.  Evora                     00017.  Vila Real
00008.  Faro                      00018.  Viseu
00009.  Guarda


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICT: ROMANIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Alba                      00022.  Harghita
00002.  Arad                      00023.  Hunedoara
00003.  Arges                     00024.  Ialomita
00004.  Bacau                     00025.  Iasi
00005.  Bihor                     00026.  Ilfov
00006.  Bistrita-Nasaud           00027.  Maramures
00007.  Botosani                  00028.  Mehedinti
00008.  Braila                    00029.  Mures
00009.  Brasov                    00030.  Neamt
00010.  Bucuresti                 00031.  Olt
00011.  Buzau                     00032.  Prahova
00012.  Calarasi                  00033.  Salaj
00013.  Caras-Severin             00034.  Satu Mare
00014.  Cluj                      00035.  Sibiu
00015.  Constanta                 00036.  Suceava
00016.  Covasna                   00037.  Teleorman
00017.  Dambovita                 00038.  Timis
00018.  Dolj                      00039.  Tulcea
00019.  Galati                    00040.  Valcea
00020.  Giurgiu                   00041.  Vaslui
00021.  Gorj                      00042.  Vrancea


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS:  RUSSIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00014.  Kabardino-Balkarsky (Kabardino-Balkariia)
00018.  Syktyvkarsky (Komi)
00027.  Privolzhsky (Tatarstan)
00030.  Udmurtsky (Udmurtiia)
00033.  Kanashsky (Chuvashiia)
00035.  Aleisky (AltaiKrai)
00037.  Biisky (AltaiKrai)
00041.  Dinskoi (Krasnodar)
00042.  Kanevsky (Krasnodar)
00043.  Krasnodarsky (Krasnodar)
00047.  Achinsky (Krasnoiarsk)
00048.  Eniseisky (Krasnoiarsk)
00050.  Krasnoiarsky (Krasnoiarsk)
00052.  Vladivostoksky (Primorsky)
00054.  Georgievsky (Stavropol)
00060.  Blagoveshchensky (Amur)
00072.  Mikhailovsky (Volgograd)
00086.  Dzerzhinsky (Kaluga)
00096.  Kurgansky (Kurgan)
00101.  Kingiseppsky (LeningradOblast)
00103.  Lipetsky (Lipetsk)
00108.  Liuberetsky (Moscow Oblast)
00109.  Mytishchinsky (Moscow Oblast)
00114.  Pushkinsky (Moscow Oblast)
00115.  Serpukhovsky (Moscow Oblast)
00117.  Avtozavodsky (Nizhny Novgorod)
00120.  Kanavinsky (Nizhny Novgorod)
00127.  Iskitimsky (Novosibirsk)
00133.  Orsky (Orenburg)
00135.  Zheleznodorozhny (Penza)
00137.  Bereznikovsky (Perm)
00145.  Proletarsky (Rostov)
00156.  Balakovsky (Saratov)
00158.  Saratovsky (Saratov)
00159.  Engel'ssky (Saratov)
00169.  Smolensky (Smolensk)
00170.  Michurinsky (Tambov)
00173.  Tverskoi (Tver)
00174.  Tomsky (Tomsk)
00176.  Tul'sky (Tula)
00183.  Kalininsky (Cheliabinsk)
00184.  Kyshtymsky (Cheliabinsk)
00186.  Sovetsky (Cheliabinsk)
00191.  Avtozavodsky (Moscow City)
00192.  Babushkinsky (Moscow City)
00194.  Leningradsky (Moscow City)
00197.  Orekhovo-Borisovsky (Moscow City)
00198.  Perovsky (Moscow City)
00200.  Tushinsky (Moscow City)
00201.  Universitetsky (Moscow City)
00202.  Tsentral'ny (Moscow City)
00206.  Admiralteisky (St. Petersburg)
00207.  Vostochny (St. Petersburg)
00209.  Severny (St. Petersburg)
00210.  Severo-Zapadny (St. Petersburg)
00211.  Tsentral'ny (St. Petersburg)


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SLOVENIA (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  1 VE
00002.  2 VE
00003.  3 VE
00004.  4 VE
00005.  5 VE
00006.  6 VE
00007.  7 VE
00008.  8 VE


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SPAIN (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Alava                     00026.  Logro�o
00002.  Albacete                  00027.  Lugo
00003.  Alicante                  00028.  Madrid
00004.  Almer�a                   00029.  M�laga
00005.  Avila                     00030.  Murcia
00006.  Badajoz                   00031.  Navarra
00007.  Baleares                  00032.  Orense
00008.  Barcelona                 00033.  Oviedo
00009.  Burgos                    00034.  Palencia
00010.  C�ceres                   00035.  Las Palmas
00011.  C�diz                     00036.  Pontevedra
00013.  Ciudad Real               00037.  Salamanca
00014.  C�rdoba                   00038.  St. Cruz de Tenerife
00015.  La Coru�a                 00039.  Santander
00016.  Cuenca                    00040.  Segovia
00017.  Gerona                    00041.  Sevilla
00018.  Granada                   00043.  Tarragona
00019.  Guadalajara               00045.  Toledo
00020.  Guip�zcoa                 00046.  Valencia
00021.  Huelva                    00047.  Valladolid
00022.  Huesca                    00048.  Vizcaya
00023.  Ja�n                      00050.  Zaragoza


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SWEDEN (2002)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Stockholm City
00002.  Stockholm County
00003.  Uppsala County
00004.  S�dermanland County
00005.  �sterg�tland County
00006.  J�nk�ping County
00007.  Kronobergs County
00008.  Kalmar County
00009.  Gotland County
00010.  Blekinge County
00011.  Malm� County
00012.  Sk�ne County, West
00013.  Sk�ne County, South
00014.  Sk�ne County, North and East
00015.  Halland County
00016.  G�teborg City
00017.  V�stra G�taland County, West
00018.  V�stra G�taland County, North
00019.  V�stra G�taland County, South
00020.  V�stra G�taland County, East
00021.  V�rmland County
00022.  �rebro County
00023.  V�stmanland County
00024.  Dalarna County
00025.  G�vleborg County
00026.  V�sternorrland County
00027.  J�mtland County
00028.  V�sterbotten County
00029.  Norbotten County


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: SWITZERLAND (2003)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Z�rich                    00014.  Schaffhausen
00002.  Bern                      00015.  Appenzell A.R.
00003.  Luzern                    00016.  Appenzell A.I.
00004.  Uri                       00017.  St. Gallen
00005.  Schwyz                    00018.  Graub�nden
00006.  Obwalden                  00019.  Aargau
00007.  Nidwalden                 00020.  Thurgau
00008.  Glarus                    00021.  Ticino
00009.  Zug                       00022.  Vaud
00010.  Fribourg                  00023.  Valais
00011.  Solothurn                 00024   Neuch�tel
00012.  Basel-Stadt               00025.  Gen�ve
00013.  Basel-Land                00026.  Jura


---------------------------------------------------------------------------
>>>  PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: TAIWAN (2001)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Taipei City (North)       00016.  Nantou County
00002.  Taipei City (South)       00017.  Changhua County
00003.  Kaohsiung City (North)    00018.  Yunlin County
00004.  Kaohsiung City (South)    00019.  Chiayi County
00005.  Taipei County             00020.  Chiayi City
00006.  Taipei County (Distr. 2)  00021.  Tainan County
00007.  Taipei County (Distr. 3)  00022.  Tainan City
00008.  Keelung City              00023.  Kaohsiung County
00009.  Yilan County              00024.  Pingtung County
00010.  Taoyuan County            00025.  Taitung County
00011.  Hsinchu County            00026.  Hualien County
00012.  Hsinchu City              00027.  Penghu County
00013.  Miaoli County             00028.  Kinmen County
00014.  Taichung County           00029.  Lienchiang County
00015.  Taichung City


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: TAIWAN (2004)
---------------------------------------------------------------------------

00001.  Taipei County             00012.  Kaohsiung County
00002.  Yilan County              00013.  Pingtung County
00003.  Taoyuan County            00014.  Taitung County
00005.  Miaoli County             00015.  Hualien County
00006.  Taichung City             00017.  Keelung City
00007.  Changhua County           00019.  Taichung City
00008.  Nantou County             00020.  Chiayi City
00009.  Yunlin County             00021.  Tainan City
00010.  Chiayi County             00063.  Taipei City
00011.  Tainan County             00064.  Kaohsiung City


---------------------------------------------------------------------------
>>> PRIMARY ELECTORAL DISTRICTS: UNITED STATES (2004)
---------------------------------------------------------------------------

001xx.  Connecticut               044xx.  Georgia
002xx.  Maine                     045xx.  Louisiana
003xx.  Massachusetts             046xx.  Mississippi
004xx.  New Hampshire             047xx.  North Carolina
005xx.  Rhode Island              048xx.  South Carolina
006xx.  Vermont                   049xx.  Texas
011xx.  Delaware                  051xx.  Kentucky
012xx.  New Jersey                052xx.  Maryland
013xx.  New York                  053xx.  Oklahoma
014xx.  Pennsylvania              054xx.  Tennessee
021xx.  Illinois                  055xx.  Washington DC
022xx.  Indiana                   056xx.  West Virginia
023xx.  Michigan                  061xx.  Arizona
024xx.  Ohio                      062xx.  Colorado
025xx.  Wisconsin                 063xx.  Idaho
031xx.  Iowa                      064xx.  Montana
032xx.  Kansas                    065xx.  Nevada
033xx.  Minnesota                 066xx.  New Mexico
034xx.  Missouri                  067xx.  Utah
035xx.  Nebraska                  068xx.  Wyoming
036xx.  North Dakota              071xx.  California
037xx.  South Dakota              072xx.  Oregon
040xx.  Virginia                  073xx.  Washington
041xx.  Alabama                   081xx.  Alaska
042xx.  Arkansas                  082xx.  Hawaii
043xx.  Florida


         | ELECTION STUDY NOTES - UNITED STATES (2004): ELECTORAL DISTRICTS
         |
         | The list above describes the first three digits of the code for
         | each district. The last two digits ("xx") give the congressional
         | district number within the designated state (there are a
         | varying number of districts within each state).


//END OF FILE